ZLATAN: “Ne dhe Atalanta mirë ekonokimisht pas pandemisë! Ka shumë mbretër, vetëm një Zot. Mbi Super League ju them…”

Zlatan Ibrahimovic nuk ndryshon. Në intervistën e gjatë të dhënë për Gazzetta dello Sport, ka prekur shumë tema…

“Më pëlqen të jem egoist, shumë janë mbretër, por ekziston vetëm një Zot dhe jam unë. Por pa shokët e mi nuk shkoj askund dhe e di atë…

Sa herë jam zemëruar? Çdo ditë. Unë jetoj kështu, për mendimin tim nuk është negative të zemërohesh.

Kjo është gjithashtu një mënyrë për t’i bërë ata të kuptojnë se sa ju intereson ajo që po bëni dhe njerëzit përreth jush. Nëse gjithmonë thoni se gjithçka është në rregull, çfarë lloj jete është ajo?”.

Shigjetimet me Maignan kur luanin te PSG…

“Ndonjëherë unë i ngarkoj njerëzit kështu. Ndonjëherë duhet të jesh i ashpër, herë të tjera i lehtë. Ndonjëherë bëj shaka dhe ndonjëherë dërgoj një mesazh.

Këtë herë ne arritëm në Champions League, ky ishte qëllimi, por unë dua të fitoj. Është një sfidë që vazhdon dhe unë jam duke u argëtuar.

Tani kam më shumë përgjegjësi, ndjehem më udhëheqës. Marrëdhënia me klubin është e qartë, lojtarët duhet të punojnë më shumë çdo ditë për të sjellë Milanin përsëri atje ku ishte mësuar. Për të qëndruar”.

Zëvëndës Pioli – “Unë tashmë e kam bërë atë një vit e gjysmë. Tani le të kërkojmë gjëra të tjera për të bërë”.

Kthimi i Allegrit – “Jam i lumtur, kur e kisha atë ishte në fillimet e tij si trajner dhe u bë fitues.

Ndoshta do të kishte qenë më mirë të kishte një përvojë jashtë vendit për ta përfunduar, por jo të gjithë janë si Zlatan i cili merr valixhen dhe shkon në kopshtin e të tjerëve. Secili është bërë në mënyrën e tij”.

Sanremo – “Njerëzit që janë pranë meje e dinë se si jam. Shumë herë i kërkova Amadeus të më thoshte se çfarë duhet të bëja në Festival. Ai më kërkoi të isha vetvetja dhe unë e bëra atë”.

Sezoni tjetër – “Ka skuadra që vuajnë financiarisht pas pandemisë dhe nuk mund të lëvizin më si në të kaluarën. Atalanta dhe Milani më duket se janë klubet më solide nga kjo pikëpamje.

Pastaj do të shohim se çfarë do të ndodhë. Do të jetë si çdo tjetër kapitull për Milanin. Një kampionat i vështirë, do të duhet të luftojmë me Atalanta, Inter, Juve, Napoli … Një ekuilibër i mirë”.

Bastet – “Shqetësohesh? Jo, sepse gjërat po zgjidhen. Unë nuk bëra asgjë kundër sistemit, përkundrazi, posa u ktheva në Evropë menjëherë u përpoqa t’i rregulloj gjërat”.

Super League – “Nuk jam shumë i informuar, por unë mund të imagjinoj arsyet që i shtynë ato klube të veprojnë: ata vuajnë ekonomikisht, kërkuan një mënyrë për t’u rimëkëmbur.

Përkundrazi, është e çuditshme që në vende të caktuara si Anglia është bërë një afere mes klubit dhe tifozëve pa pyetur futbollistët që janë protagonistët e shfaqjes.

Ne jemi ata që duhet të luajmë pak a shumë. Nëse luhet shumë? Nuk mendoj kështu. Kur një lojtar nuk luan ai zemërohet, nëse luan shumë ata thonë se është shumë. Kur dielli është jashtë është i nxehtë, kur nuk ka diell, nuk ka diell … Ne duhet të gjejmë një ekuilibër”.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu