Zinedine Zidane, “asist” për merkaton e Milanit!

Real Madrid ka qenë gjithmonë, pavarësisht krizës aktuale që po zhvillohet në botën e futbollit, një nga ekipet që historikisht ka shpenzuar më shumë para për të fituar kampione në të gjithë botën.

Në fakt, vetëm dy sezone më parë, përzierjet kishin rrëmbyer Luka Jovic nga Eintracht për 68 milion euro, i cili u paraqit në Bernabeu me bujë të madhe.

Tani investimi duket se ka dështuar, megjithatë, dhe pas përpjekjes së dëshpëruar për të rimarrë fatet e serbit me një kthim në Bundesliga në janar, dhe blancos nuk do të vënë bast për të për sezonin e ardhshëm.

Kjo u raportua nga faqja spanjolle todofichajes, e cila gjithashtu foli për një refuzim total nga Zinedine Zidane.

Sulmuesi nuk është pjesë e planeve të menaxherit francez dhe Madrid do të vërë bast gjithçka në Haaland sezonin e ardhshëm.

Për më tepër, sikur të mos mjaftonte kjo, Luka nuk ka arritur të imponohet as në Gjermani, duke shënuar vetëm 4 gola në 15 paraqitje. Vlera e tregut është shembur pas dy vjetësh, dhe Milani – admirues prej shumë kohësh i numrit 9 – mund të përfitojë prej tij.

Në verën e vitit 2020 ai kishte qenë shumë afër Milanit, por Luka Jovic vendosi të mos fillonte aventurën në Itali.

Gjithashtu në janar, drejtuesit kuqezi i kishin kërkuar Real Madridit informacion, dhe më pas iu drejtuan Mandzukic, pasi kishte negociuar për një huazim të thatë.

Pas përpjekjes së Realit për të rivlerësuar lojtarin me kthimin në Eintracht, tani – sipas faqes së internetit të todofichajes – do të vinte refuzimi përfundimtar.

Në çdo rast, Madridi do të dëshirojë të arkëtonte, të përpiqet të rimarrë pjesërisht investimin e madh të bërë në 2019.

Pasi ka shpenzuar 160 milion për Hazard dhe 68 për serbin, Madrid nuk do të jetë në gjendje të lëvizë në merkato, por vlerësimi i Jovic tani ka zbritur në mënyrë të pashmangshme.

Sipas raporteve nga portali trasnfermarkt, në fakt, vlera e tij për momentin është 20 milion euro.

Një shifër brenda mundësive të shumë klubeve, dhe e cila do të kishte joshur edhe Interin.

Milani, nga ana e tij, mund të provojë përsëri një sulm ndaj sulmuesit të Serbisë, aftësitë teknike të të cilit nuk mund të diskutohen, dhe duke pasur parasysh moshën e tij (i lindur në 1997), profili është në përputhje me projektin e të rinjve kuqezi.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu