“Baba, zgjodha Milanin! Puna dhe karriera ime nis tani!” Rrëfimi emocionues i Jang-Ingvald Hauge

Pas prezantimit zyrtar të Jens-Peter Hauge me fanellën kuqezi dhe pasi djaloshi u duk shumë ambicjoz, i ati i tij, Jang-Ingvald Hauge foli për MilanNews në një intervistë të gjatë.

Na tregoni më shumë rreth Jens dhe fëmijërisë së tij. Nga vjen pasioni juaj për futbollin?

“Jens është më i madhi nga tre vëllezërit dhe është rritur në Bodo, një qytet i vogël në veri të rrethit Arktik me 50,000 banorë.

Ai u prezantua në botën e futbollit që herët. Tashmë në moshën 3 vjeç, ai filloi të merrte pjesë në disa seanca trajnimi dy herë në javë në një projekt që kisha krijuar për përfshirjen e disa të huajve të rinj.

Da Jens Petter sa han skulle reise til Milano, presset tårene på

Ishte bukur të shihje këtë djalë të vogël me flokët biond duke vrapuar midis këmbëve të djemve më të mëdhenj. Mbaj mend ndonjëherë më duhej t’u thosha që t’ia kalonin topin një ose dy herë në mënyrë që ai të prekte topin para se ta hiqnin përsëri.

Sidoqoftë, interesi i parë i vërtetë i Jens për futbollin doli në dritë kur ai u takua me djalin e lojtarit të futbollit Runar Berg në një shesh lojrash ndërsa kishte veshur bluzën e verdhë Bodo Glimt.

Here the adventure began for Jens Petter Hauge – VG

Ishte diçka e re për të dhe e kishte tërhequr deri në pikën që na duhej t’i blinim një këmishë që i shkonte.

Unë mendoj se ishte momenti i saktë që Jens ra në dashuri me futbollin.

Jens Petter Hauge - Alchetron, The Free Social Encyclopedia

Nëna e Jens Petter më tha disa herë se e gjeti atë ulur shumë herë para televizionit, pothuajse i paralizuar, dhe shikonte ndeshje futbolli.

Ishte më pak se 5 vjeç. Ajo nuk dinte si t’i njihte skuadrat saktësisht dhe Jens Peter i tha menjëherë dhe gjithashtu dinte të tregonte shënuesit.

Here the adventure began for Jens Petter Hauge – VG

Një kujtim tjetër që kam është gëzimi i tij i madh në një gol të Drogba për Bregun e Fildishtë. Jens filloi të luante futboll në një ekip kur ishte 5 vjeç.

Ishte e çuditshme që filloi kaq herët edhe sepse në Norvegji fëmijët zakonisht fillojnë sportet në moshën 6 vjeç, kur fillojnë shkollën fillore.

Besimi i tij i madh me topin, sidoqoftë, bëri që një koleg i imi që kishte regjistruar djalin e tij të regjistronte edhe Jens. Nuk kishte hapësirë ​​në ekipet e mëdha, kështu që ne zgjodhëm klubin më të vogël në qytet: FK Vinkelen.

Here the adventure began for Jens Petter Hauge – VG

Futbolli i të rinjve në Norvegji shpesh i shtyn prindërit të bëhen menaxherë të skuadrave. Unë gjithmonë kam qenë i interesuar në futboll, kështu që nuk vonoi shumë dhe pranova të trajneroj ekipin e Jens.

Jens, pra, kurrë nuk e anashkaloi një stërvitje nga mosha e hershme. Edhe sikur të binte shi, ai duhej të stërvitej.

Për rritjen e Jens, unë do të doja të nënvizoja dy aspekte të tjera të suksesit të tij. Në lagjen tonë ishin dy vëllezër që luanin shumë futboll. Edhe pse Jens ishte shumë më i vogël se ata, ata shpesh e përfshinin atë.

Bohinen: – En spiller jeg tror kan få veldig god utvikling i AaFK

Ata luanin me orë të tëra, ditë pas dite dhe edhe nëse e bënin atë për argëtim, ishte një stërvitje e shkëlqyer për të. Aspekti i dytë ishte më strategjik.

Kur Jens Peter ishte 12 vjeç, ai njoftoi lëvizjen e tij në sektorin e të rinjve të Bodo, ekipi i vetëm profesional në qytet. Jens duhej të përballej me sfida të reja, ai ishte shumë i motivuar dhe të them të drejtën, unë si trajner i tij nuk duhej t’i mësoja asgjë në fushë.

Ai duhej të fluturonte i vetëm. Jens Peter nuk ishte gjithmonë lojtari më i mirë në ekipet ku ai luante. Në fakt, kishte edhe lojtarë të tjerë që spikatën në ekip.

Bekreftet: Hauge klar for Milan

Por Jens më vonë e gjeti veten në mjedisin e ekipit dhe është rritur shumë. Shumë nga miqtë e tij më të mirë vijnë nga sektori i rinisë. Atje ai fitoi besimin e duhur në fushë dhe takoi trajnerë të trajnuar që i dhanë besim “

Sa kohë keni njohur për interesimin e Milanit për Jens-Peter? A është e kohëve të fundit apo ka qenë atje për ca kohë?

“Jens Petter ka punuar shumë me agjentin e tij Atta Aneke. Ishte shumë bukur kur u informova për interesin e Milanit këtë verë. Askush nuk e di saktësisht se kur lindi interesi i klubit, por sigurisht që ndienim se kuqezinjtë kishin ndjekur Jens dhe situatën e tij për disa kohë.

Gallery: All the best photos from Jens Petter Hauge's first day as a Milan  player

Ishte e pabesueshme që një klub fantastik si Milan e kishte konsideruar emrin e tij, por në të njëjtën kohë ishte shumë herët për të festuar. Situata ishte shumë e pasigurt”.

Cili ishte reagimi juaj ndaj interesit të Milanit?

“Ka pasur shumë klube të lidhura me emrin e Jens vitin e kaluar. Për këtë, pra, ne ishim mësuar të jetonim me thashetheme dhe spekulime. Familja jonë gjithmonë përballej me Aneke, i cili ishte njohur për kërkesat tona dhe për ato që na duheshin.

Jens ishte 100% i përqendruar në punën e tij në Bodo dhe nuk u prek nga interesi i klubeve të tjera. Jens nuk është një djalë me shumë fjalë, megjithatë vura re se interesi i Milanit e kishte tunduar atë.

Milan, Hauge: "Abbiamo tanta qualità, possiamo arrivare in alto"

Një natë para se të nisej për në Milano për të negociuar, e pyeta nëse ishte e vështirë të zgjidhte midis klubeve të ndryshme të përfshira. Ai u përgjigj pa hezitim: “Babi, unë zgjodha Milanin”. Kështu që menjëherë ndjeva një lloj qetësie të brendshme sepse ndjeva se ai ishte gati për hapin tjetër në karrierën e tij”

A mund të konfirmoni që Jens dhe Maldini folën me njëri-tjetrin pas përfundimit të ndeshjes midis Milanit dhe Bodo?

“Ajo që ndodh në Milano qëndron në Milano (qesh). Jo, unë nuk mund as të konfirmoj dhe as të mohoj për kontaktet midis Maldini dhe Jens”

Cilat klube të tjera, përveç Milan, ishin në gjurmët e Jens?

“Kam dëgjuar kaq shumë emra, por nuk mund t’ju them saktësisht se cilat klube kanë bërë një ofertë për Jens apo jo. Unë e di se kishte shumë interes nga disa klube angleze dhe evropiane dhe shumë prej tyre janë përmendur në media.

Unë mendoj se përvoja në Europa League kundër Milanit e ndihmoi Jens në zgjedhjen për të luajtur me ekipin kuqezi.

Her startet det elleville eventyret: – Selv da folk sa det var en teit  guttedrøm hadde jeg troen!

Jens befasoi shumë tifozë në San Siro por siç e dini futbolli norvegjez është i ndryshëm nga ai italian. A mendoni se Jens është gati për Serinë A?

“Ndeshja në San Siro ishte një nga lojërat më të mira të Jens në karrierën e tij dhe kjo i dha atij besim të madh në mjetet e tij. Unë mendoj se Jens ka cilësitë për nivelin e Serie A edhe nëse është një nivel i ri për të, një klub i ri dhe një kulturë e re.

Kam shumë besim se Jens mund ta zhvillojë talentin e tij në një mjedis të ri dhe të talentuar.

Unë gjithashtu besoj se ai ka disa cilësi që mund të lulëzojnë së bashku me shokë të tillë të talentuar dhe që mund ta ndihmojnë atë të ndërtojë besimin e tij.

Do të jetë emocionuese ta ndjek atë dhe ekipin. Ai më tha në telefon: “Baba, këtu fillon puna dhe karriera ime”.

L'immagine può contenere: 1 persona, persona che pratica uno sport

Cilat ishin reagimet në Norvegji për transferimin e tij në Milano?

“Fakti që një klub i shkëlqyer si Milan ka marrë një lojtar norvegjez është një ngjarje e shkëlqyer për futbollin në Norvegji.

Zhvendosja e tij ishte një nga më të shtrenjtat në Norvegji dhe më e shtrenjta në historinë e Bodo Glimt. Ka pasur shumë mesazhe urimesh dhe komplimentesh, kështu që ishte një transferim që krijoi një entuziazëm të madh dhe rriti interesin e medias në futbollin italian”.

Hauge om Milan-trekningen: – Vi skal ta dem på alvor - Eurosport

Jens ka Ibrahimovic si shokun e tij të ekipit. Çfarë ju tha ai për kampionin suedez në ditët e tij të hershme në Milanello?

“Unë e di që Jens është një tifoz i madh i Zlatan. Një nga idhujt e tij. Ai është një lojtar fantastik dhe shpreh besim në fushë. Unë ende nuk kam folur për Zlatan me Jens por patjetër që do ta bëj herën tjetër.

Si përfundim, dua të falënderoj tifozët kuqezi për mbështetjen e madhe për Jens Petter. Jam i sigurt që ai do të rritet me ju në San Siro. Shpresoj të vij së shpejti dhe të shoh një nga ndeshjet e tij”.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu