Zenga: Pandemia solli kthesën e Milanit, ja çfarë ndryshoi te futbollistët!

I intervistuar nga Gazzetta dello Sport, Walter Zenga foli për shumë tema, por në lidhje me Milanin bëri një analizë të gjerë:

“A po e zvogëloni hendekun me të tjerët? Po, dhe në “kampionatin Covid” ishte skuadra më e mirë së bashku me Sassuolo. Është një paradoks, por pandemia dhe ndërpreja i bëri mirë Milanit: para ndalesës ishte në telashe dhe rifillimi pa tifozë ishte një avantazh, sepse disa lojtarë fituan personalitet, nuk kishin frikë të rrezikonin më shumë pasi edhe në rast se gabonim nuk do të kishte vërshëllima”.

“Pioli ishte fantastik dhe Ibrahimovic i dha atij një dorë të madhe: personalitet shkatërrues dhe prani në fushë”.

“Një trajner nuk shikon kartën e identitetit, por funksionin e një lojtari brenda ekipit dhe mënyrën se si skuadra mund të luajë mirë me të. Nëse je i mirë në moshën 17 vjeç je edhe në moshën 38 vjeç: sikur të kesh lojtar si ai në moshën 38 vjeç”.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu