Zbuluesi i talenteve: Milan, beso te Hauge! Nuk zhgënjen ai djalë, do të bëjë karrierë të madhe

Një nga zbuluesit më të mëdhenj të talenteve ndërkombëtare është sigurisht Pantaleo Covino, dikur te Fiorentina, sot drejtori sportiv i Lecce.

Ai ka sjellë shumë lojtarë të rinj në Itali të cilët më vonë u bënë kampionë.

I intervistuar nga Gazzetta dello Sport, Corvino gjithashtu tha fjalën e tij për blerjen e Jens-Petter Hauge nga Milano, një talent norvegjez i cili tashmë po tregon vlerat por ende nuk ka shpërthyer me kuqezinjtë pasi nuk po gjen hapësirë.

Pantaleo Corvino e il Bologna dalle uova d'oro - Sportreview

Një e ardhme e sigurt sipas menaxherit:

“Hauge tashmë është specialist në rol. Ai preferon këmbën e djathtë dhe i pëlqen të luajë në të majtë, ai është gjithmonë i rrezikshëm.

Kjo sepse e sheh golin dhe është efektiv në zonën e rrezikshme, por edhe sepse arrin t’u shërbejë shumë asistime shokëve të tij të skuadrës.

Ai është i shpejtë dhe i plotë. Sikur të mos mjaftonte, ka një forcë fizike që e lejon atë të jetë shumë elastik. Me pak fjalë, ai ka gjithçka dhe është i gatshëm të shprehet edhe në një nivel të lartë”.

Corvino rivela: "Trattai Hauge per il Lecce: è completo" | Milan News

“I bën punë që ndeshet direkt me një kampionat top. Nga informacioni që kam mbledhur muajt e fundit mund të them se ai tashmë ka shumë personalitet. Kjo është arsyeja pse ai mund të përshtatet mirë në futbollin tonë. Krahas Me Ibrahimovic vetëm mund të mësojë, por sigurisht ai mund të luajë për një fanellë startuese me shokët e tij të rinj.

Për mua mbetet vetëm çështje kohe: Jens Petter meriton besim dhe nuk do të zhgënjejë askënd. Në fund të fundit, në San Siro ai tashmë ka treguar atë që vlen si kundërshtar, është vetëm fillimi. Vë bast se ai do të ketë një karrierë të shkëlqyer”.

Kështu që Hauge do të hapë rrugën e tij te Milani sipas një prej ekspertëve kryesorë në cilësinë teknike.

Milani e shpreson atë, i cili në shtator, pas ndeshjes kundër Bodoe Glimt, zgjodhi pa shumë hezitim të vinte bast në klasin ’99 duke paguar 5 mln euro.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu