Zbulohet misteri i 15 penalltive: thuajse i gjithe Milani ka fituar nga një 11-të metërsh! Prania në zonën kundërshtare

“Penallti për Milanin”. Me siguri shumë do të kujtojnë ngacmimet “e këndshme” – të lindura nga tifozët e Fiorentinës – të sezonit 2012/13, kur Milani i parafundit i Allegrit arriti të kualifikohej në Champions League duke përfunduar i treti.

Një histori e dëgjuar tashmë, një film i parë tashmë, biseda lokalesh. Kundërshtarët që ngacmojnë (Gasperini dhe Zapata), shtypi që tërbohet, me pak fjalë, asgjë e re.

Milani ka fituar 15 penallti deri më tani, një numër i lartë – duke marrë parasysh që ekipi që ka pasur më shumë pas kuqezinve është Roma me 6.

Sidoqoftë, një fakt interesant, mbi të cilin duhet të qëndroni është numri i lojtarëve që kanë marrë penallti.

Nga një total prej 15 penalltish, 10 lojtarë kanë fituar penallti.

Një statistikë jo e parëndësishme, e cila në një farë mënyre shpjegon edhe numrin e penalltive të dhëna në favor.

Praktikisht një ekip i tërë, nëse nuk merret parasysh portieri. Por le të shohim listën e plotë të të gjitha faulleve të pësuara nga lojtarë të ndryshëm.

Ka 15 penallti për Milanin këtë sezon. 4 të gabuar, 3 nga Ibrahimovic midis Inter, Verona dhe Bologna, dhe 1 nga Kessiè kundër Fiorentina.

Por këtu është lista e plotë e 11-të metërshave të pësuar.

Le të fillojmë nga java e parë, Milan-Bologna, Bennacer (1) është shkelur në zonë dhe – pas rishikimit në Var – jepet penalltia e parë sezonale. Ndiqen, në rend kronologjik, Rebic (2) në Crotone-Milan, Ibrahimovic (3) në derbin e parë, Calhanoglu (4) në Milan-Roma, Kessie (5) në Milan-Verona, Saelemakers (6) dhe Theo Hernandez (7) në Milan-Fiorentina.

Pastaj ndiqen nga 2 penallti të tjera të marra nga Rebic dhe Ibrahmovic dhe një nga Theo Hernandez.

Lista përfundon me Brahim Diaz (8) në Milan-Torino, Leao (9) në Bologna-Milan dhe i fundit, të dielën në mbrëmje, i fituar nga Calabria (10).

Bennacer (Milan-Bologna)

Ante Rebic (Crotone-Milan)

Ibrahimovic (Inter-Milan)

Calhanoglu (Milan-Roma)

Kessie (Milan-Verona)

Saelemaekers (Milan-Fiorentina)

Theo Hernandez (Milan-Fiorentina)

Brahim Diaz (Milan-Torino)

Rafael Leao (Bologna-Milan)

Davide Calabria (Roma-Milan)

Një statistikë që demonstron praninë e madhe në zonën e penalltisë praktikisht të të gjithë ekipit, përveç portierit dhe dy lojtarëve qendrorë.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu