Zbulimi i bujshëm nga eksperti i merkatos: “Skautingu i Milanit ndjek 90/100 lojtarë”

Politika e menaxhimit të Milanit nën udhëheqjen e Elliott tani është mjaft e qartë për të gjithë.

Klubi kuqezi ka parë numrat e tij të rriten, si për sa i përket qëndrueshmërisë financiare, ashtu edhe rezultateve në fushë.

E gjithë kjo falë strategjive që synojnë blerjen e talenteve të rinj, me çmime të moderuara.

Dhe deri më tani është e qartë se kjo zgjedhje e menaxhmentit ka paguar plotësisht.

Sidoqoftë, pa kontributin thelbësor të sektorit të zbulimit, kjo nuk do të ishte e mundur.

Dhe shumica e meritave duhet t’i atribuohet Geoffrey Moncada, një nga vëzhguesit më të famshëm të futbollit në skenën evropiane; ai që nxori në sipërfaqe talentin e Mbappè.

Moncada tani është udhëheqësi skaut i klubit kuqezi, një profesionist i shkëlqyeshëm që drejton të gjithë aktivitetin e vëzhgimit të Milan.

Falë tij dhe ekipit të tij të skautëve të talenteve, Djalli ishte në gjendje të pasurohej dhe të rritet falë lojtarëve si Theo Hernandez, Bennacer, Rafael Leao, Alexis Saelemaekers, Jens Petter Hauge.

Dhe Milani duket se është i gatshëm ta mbajë këtë linjë të tregut të transferimeve.

Ditët e fundit, emri i Albert Sambi Lokonga është lidhur gjithashtu me klubin kuqezi, si një përforcim i mundshëm i mesatares, dhe për këtë arsye një zëvendësues për Souahilo Meite.

Po flasim për një djalë shumë të ri, një 21-vjeçar nën Anderlecht, të cilin skautët kuqezi e mbajnë nën vëzhgim prej një kohe të gjatë.

Fabrizio Romano, gazetari i njohur dhe ekspert i tregut të transferimeve, konfirmoi në kanalin e tij në Tëitter se Milani është vërtet i interesuar për Albert Lokonga.

Duke konfirmuar këtë lajm, Romano zbuloi gjithashtu një detaj në lidhje me aktivitetin e skautimit të klubit kuqezi.

Në fakt, gazetari, në përgjigje të një përdoruesi në platformën e famshme sociale, zbuloi:

“Nëse duam të përmendim të gjithë lojtarët që Milani po vëzhgon përmes sektorit të skautimit … ne mund të bëjmë një listë me 90/100 emra, vëlla” .

Një deklaratë që të lë pa fjalë, dhe e cila nënvizon edhe një herë se si Milani mbështetet në aktivitetin e tij skautues për të formuar të ardhmen e ekipit me cilësi.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu