Sondazhet e markave për klubet më të mira në SHBA dhe Kinë: Milani në rritje të fortë, kalon Juve dhe Inter!

YouGov, një kompani e specializuar në kërkimin e tregut në lidhje me sportin në një nivel ndërkombëtar, ka kryer një studim mbi popullaritetin e markave të ndryshme të futbollit në Itali, SHBA dhe Kinë – raporton Calcio & Finanza.

Studimi, i cili bazohet në faktorë të ndryshëm (përshtypja e lojtarit dhe trajnerëve, perceptimi i menaxhimit, kultura e mbështetjes, tradita, cilësia e lojës dhe suksesi i klubit) tregon se ambasadorët e kampionatit italan në fushën ndërkombëtare janë katër : Milan, Juventus, Inter dhe Roma.

Në Itali është Juventusi ai që dominon edhe nëse indeksi bardhezi është poshtë. Nga ana tjetër, Milan e vendos veten në pozitën e dytë duke u renditur në renditje falë periudhës emocionuese të formës që ka zgjatur për një vit tani.

Interi në pozitën e tretë, Roma në vendin e dhjetë.

Jashtë vendit është gjithmonë Milani dominues: kuqezinjtë janë marka më e fortë italiane si në Kinë ashtu edhe në Shtetet e Bashkuara.

Në vendin aziatik edhe marka kishte një indeks më të lartë se në Itali.

Në tregun amerikan, Milani është në vendin e tetë, pas ekipeve të tilla si United, Real Madrid, Barcelona, ​​Liverpool dhe Manchester City.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu