Weah: Milani nuk më befason aspak, ashtu si Ibra! Po për titull them Juve për dy arsye

George Weah është një emër legjendar për Milanin. Sot presidenti i Liberisë, në një intervistë të dhënë për Gazzetta dello Sport, ka folur për Serie A, momentin e Milanit, edhe pse parashikimi i tij mund të mërzisë shumë kuqezi.

Një sulmues i mahnitshëm në vitet ’90, Ëeah fitoi gjithçka me fanellat e PSG dhe Milan, duke mbetur në një farë mënyre i lidhur me ngjyrat kuqezi.

“Unë nuk jam i befasuar që Milan po lufton për Scudetto – pranoi ish sulmuesi – Do të ktheheshin përsëri dhe ata po e bëjnë atë, sepse kultura e fitores është pjesë e ADN-së kuqezi. Maldini ka merita të mëdha, ai është një njeri i përulur, një kapiten i shkëlqyeshëm dhe një mik i shkëlqyeshëm”.

Megjithatë, Weah zbuloi simpatitë e tij për një rival historik: “Për Scudetton them Juventus, për dy arsye. Si fëmijë kam mbështetur Juventusin dhe sepse fiton prej 9 vitesh.

Kur isha i vogël, imazhet e Serisë A nuk arritën në Afrikë, ne pamë vetëm imazhet e Platinit në Itali, kështu që unë u bëra tifoz me Juventusin.

Pastaj jeta më solli në Milano dhe atje gjeta një familje si dhe një ambient fantastik pune. Milani më dha gjithçka, por mbështetja për Juventusin ka mbetur”.

Një koment për Zlatan Ibrahimovic është i pamohueshëm: “Ju menjëherë vëreni se ai është i fortë dhe i sigurt për veten e tij, por ka edhe më shumë: ai gjithmonë punon shumë. Mosha në futboll nuk ka rëndësi. Vierchoëood dhe Baresi luajtën në një nivel shumë të lartë deri në gati dyzet vjeç për shembull. Dhe pastaj natyrisht vetë Maldini”.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu