Vijnë elozhe ndaj Piolit për Tommaso Pobega, trajneri i Torinos “duartroket” punën

Milani përshëndeti Tommaso Pobega në fund të merkatos së verës. Një zgjedhje pothuajse e detyrueshme për ta huazuar, dhe që sigurisht nuk i pëlqeu shumë fansave dhe jo vetëm.

Me shumë mundësi, vetë Stefano Pioli, si dhe drejtuesit e Milanit, morën vendimin për të dërguar Tommason  në Torino me shumë keqardhje.

Pobega po tregon veten, pavarësisht moshës së tij shumë të re.

Në miqësoret e verës me fanellën kuqezi ai kishte demonstruar dhe konfirmuar gjërat e mira që bëri sezonin e kaluar me fanellën e Spezia (gjithashtu në huazim).

Nuk është rastësi që Milani mori në konsideratë vetëm formulën e huazimit të thatë. Një qëllim i qartë për të mos humbur kontrollin mbi lojtarin.

Disa javë më parë, Pobega iu bashkua Torino.

Duke filluar nga nesër, dita në të cilën do të vihet në skenë Torino-Salernitana, trajneri Ivan Juric mund të jetë në gjendje ta aktivizojë titullar pas dy pankinave (te Milani dhe Torino) ose në çdo rast t’i rezervojë atij një pjesë të dytë.

Trajneri kroat rezervoi fjalë të rëndësishme për Tommaso Pobega në konferencën për shtyp.

Siç e thamë, Milani ka vendosur ta shesë Pobegën për këtë sezon pasi zgjodhi të përqëndrohet në një mesfushë më me përvojë duke pasur parasysh angazhimet e rëndësishme të Ligës së Kampionëve.

Pasi mori Bakayoko nga Chelsea, Pioli tani ka një bateri mesfushorësh të respektuar në dispozicion të tij.

Torino, megjithatë, mund të rezervojë hapësirën e shpresuar dhe të dobishme për një rritje të konsiderueshme të Pobega.

Sipas Gazzetta dello Sport, në fakt, mesfushori gjithashtu mund të minojë Lukic në pozicionin titullar.

Fjalët e Ivan Juric në konferencën për shtyp, në prag të Torino-Salernitana, thonë shumë.

A mund të jetë nesër dita e debutimit të tij me fanelën granata?

“Pobega mund të na japë një dorë të madhe: e gjeta në gjendje të shkëlqyer, i trajnuar mirë nga Stefano Pioli. Ai mund të luajë nga fillimi ose gjatë ndeshjes, por gjendja e tij fizike është optimale”.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu