VIDEO | Dalin pamjet e faullit te goli i Portos, ish-arbitri Cesari tërbohet: Nuk e pranoj nga Brych dhe VAR, e mbaj mend vjet…

Një tjetër humbje në Ligën e Kampionëve për Milanin. Por ashtu siç ndodhi në ndeshjen e fundit kundër Atletico Madrid, eshte edhe një herë dora e gjyqtarit dhe një arbitri më shumë se vendimtar…

Gjyqtari i ndeshjes, gjermani Felix Brych, konsiderohet si një nga fishkëllimat evropiane më me përvojë dhe më pak të lakueshëm.

Por vendimi për t’i dhënë Portos golin fitues në pjesën e dytë është debatuar. Aksioni që pa Luis Diaz të realizoje rrjedh nga një faull i dukshëm.

Në një krosim nga krahu i djathtë, Kjaer ngre topin me koke dhe Bennacer është gati të ndërhyjë duke pritur renien e tij i pozicionuar perpara vijes se 16 metrave.

Algjeriani shikon vetëm topin, ndërsa qendërsulmuesi kundërshtar Taremi e bllokon atë me një shpatull mjaft të dukshme dhe presion masiv, aq sa mesfushori i Milanit bie.

Pastaj topi përfundon në zonën e Luis Diaz i cili gjen këndin me një të djathtë të mprehtë. Gol qe duhej te anulohej, pasi përsëritjet tregojnë vazhdimisht shtytjen e çrregullt të Taremit. E pabesueshme sesi as Brych nuk e ka apre dhe as kolegët e tij në VAR nuk e kanë identifikuar faullin per te therritur arbitrin.

Menaxhimi i kartoneve është gjithashtu i diskutueshëm. Brych është shumë i rreptë me lojtarët e Milanit, për shembull duke mos falur Kalulu dhe Ibra për faulle të qartë. Në vend të kësaj gjermani harron Pepe në dëm të Bennacer…

Graziano Cesari, një ish -gjyqtar i njohur italian, gjithashtu komentoi episodin në Mediaset: “Goli i Portos duhet të anulohet absolutisht. Sulmuesi nuk shikon topin dhe shkon të lëvizë Bennacer me trupin e tij, aksioni duhej të ndalet.

Ekziston një precedent i kundërt për Brych, i cili me ndihmën e VAR të Gjermanisë ndaloi shënimin e aksionit për një ndërhyrje të ngjashme në Atletico-Chelsea të vitit të kaluar. Në atë rast, gjyqtari fishkëlloi faullin në sulm, pse jo sot?”.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu