Vëzhguesit e Milanit në Lisbonë për Benfica-Barcelona | Të gjithë talentet e shikuar! Moncada mban shënim…

Ndeshja më e pabesueshme mbrëmjen e te merkues në Ligës së Kampionëve u zhvillua në Lisbonë. Një rezultat vërtet i bujshëm arriti në stadiumin Da Luz: Benfica poshtëroi Barcelonën e Koeman me një rezultat të thatë 3-0.

Një sukses që konfirmon krizën te Barça, e cila pas largimit të Leo Messi dhe Griezmann po çalon në të gjitha garat.

Mjafton të thuhet se në Ligën e Kampionëve jane te fundit me zero pikë, kurrë nuk ka ndodhur në historinë e fundit të katalanasve…

Ndeshja, megjithatë, pavarësisht nga rezultati përfundimtar, tërhoqi shumë talent-scout ndërkombëtarë. Siç u zbulua nga Melissa Reddy, korrespondente angleze dje në Portugali, kishte një listë të klubeve vizituese në stadiumin e Benfica për të vëzhguar talente të ndryshme në fushë. Midis këtyre edhe Milani…

Milani është një nga klubet italiane që përdor më së shumti rrjetin e tij të skautit. Geoffrey Moncada ishte protagonisti i disa operacioneve të tregut të transferimeve, të cilat filluan falë raporteve të tij të sakta dhe shumë kompetente të dërguara te drejtuesit kuqezi.

Por kush në veçanti përfundoi nën lupën e Milanit dje? Një lojtar i Benficas mbi të gjitha tregoi veten: uruguaiani Darwin Nunez, një qendërsulmues shumë i talentuar, i cili shënoi dy herë kundër Barcelonës. Dje ai tregoi se ai gjithashtu mund të luajë në një pozicion më anësor, por gjithsesi të jetë efektiv…

Një futbollist i ri, i lindur në 1999, i cili tashmë çmend gjysmën e Evropës dhe që Benfica mund ta shesë për të marrë një fitim super kapital në të ardhmen.

Sidoqoftë, Milani gjithashtu shënjestroi disa talente nga ‘kantera’ e Barcelonës. Ideja është të gjendet lojtarë të rinj cilësor të gatshëm për të treguar veten jashtë vendit, siç ndodhi me Theo Hernandez dhe Brahim Diaz.

Ndër perspektivat më intriguese janë mesfushorët Gonzalez Iglesias dhe Gavi, ky i fundit i lindur në 2004. Por edhe elementë të mbajtur në stol nga Barça si Puig, Demir dhe Sotorres, të cilet te gjithë përfunduan në xhamin zmadhues të Djallit.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu