Vërshëllimat ndaj Donnarumma, gazetari meriton duartrokitje: “Po harrojmë m*tin e vërtetë mbrëmë në San Siro”

attends FuoriCinema on September 16, 2017 in Milan, Italy.

Një mbrëmje gati ferri për Donnarumma, e cila u kthye mbrëmë në San Siro për ndeshjen Itali-Spanjë, e vlefshme për gjysmëfinalen e Ligës së Kombeve.

Skuadra e drejtuar nga Roberto Mancini, pas 37 rezultateve të njëpasnjëshme të dobishme dhe pa humbje, pra gati 3 vjet, gjeten humbjen!

Kartoni i kuq i Bonuccit dhe dy golat e Ferran Torres kaluan edhe mallkimin San Siro, qe kurre nuk kishte njohur humbje.

Rezultati i ndeshjes, megjithatë, duket se ka zënë vendin e dytë sepse në këto orë po flasim për një temë të vetme: vershellimave të tifozëve në Donnarumma sa herë që ai prekte topin. Mediat sociale ndahen në gjysmë mes atyre që i konsiderojnë të drejtë dhe atyre që, nga ana tjetër, i konsiderojnë të turpshme…

Tifozët e Milanit kishin çdo arsye në botë për ta bërë këtë. Le të mos fshihemi pas hipokrizisë: episode të tilla kanë ndodhur gjithmonë dhe do të vazhdojnë të ekzistojnë. Donnarumma ka zhgënjyer një tifozeri të tërë që e ka dashur, përkëdhelur dhe mbrojtur atë për vite me radhë; ata kanë vendosur t’i shprehin ndjenjat e tyre në këtë mënyrë dhe duhet pranuar. Kjo është gjithashtu pjesë e punës së një futbollisti, veçanërisht nëse ai bën zgjedhje të dyshimta…

Sido që të jetë, mes opinioneve të shumta që po lexojmë në mediat sociale në këto orë, bie në sy ai i Paolo Condò, gazetar i Sky Sport dhe i Repubblica.

Ai gjithashtu nuk e vlerësoi sjelljen me vershellima, por ai nuk bën një polemikë në lidhje me të. Përkundrazi, ai përqendrohet në faktin se duke folur vetëm për ta, harrojmë turpin e vërtetë që ndodhi mbrëmë në San Siro: vershellimat e të gjithë stadiumit (dhe ata sigurisht nuk ishin vetëm tifozë të Milanit) gjatë himnit të ekipit kombëtar spanjoll.

Fatkeqësisht, një praktikë shumë e zakonshme që duhet dënuar dhe luftuar.

Këtu është mesazhi i gazetarit: “Nuk më pëlqenin vershellimat për Donnarumma, por amen. Duke folur vetëm për ata, megjithatë, ne harrojmë mutin e vërtetë të San Siro-s”.

Vershellima e një lojtari të ekipit kombëtar nuk është kurrë e bukur, por tifozët kanë një ndjenjë shumë të fortë negative dhe është e drejtë që ata ta shprehin atë ashtu siç e shohin të arsyeshme.

Vershellimi i himnit të kundërshtarit, nga ana tjetër, nuk ka kuptim: është dëshmi e e injorancës së pastër. Turpi i vertete!

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu