Van Bommel, “gjenerali” i dashur nga Ibra: Scudetto dhe lotët e asaj që ai quajti familje…

Ekzistojnë të gjitha llojet e lidhjeve në botën e futbollit: ato të dhjetë viteve, ato të një jete të kaluar me të njëjtën fanellë.

Pastaj ka aventura më të shkurtra, por jo më pak intensive: ky është pikërisht rasti i Mark Van Bommel, i cili në vetëm një vit e gjysmë me fanellën e Milanit arriti të krijonte një ndjenjë shumë të veçantë me ngjyrat kuqezi.

Jemi në janar 2011 me Djallin në aktivitet të plotë dhe garë për titullin kur Adriano Galliani shënon një tjetër goditje me kosto të ulët për të përforcuar një mesfushë emergjente.

Duhet një profil me përvojë, i aftë të integrohet shpejt në mekanizmat e ekipit për të kapërcyer menjëherë problemet fizike të elementëve kryesorë si Gattuso dhe Seedorf.

Përforcimi vjen nga Bayern Munchen dhe përkundër moshës gati 34 vjeç është profili perfekt për një ekip që ka nevojë për substancë dhe përvojë në një rol kryesor: Van Bommel menjëherë merr përsipër frenat e lojës së Milan, duke ofruar qëndrueshmëri dhe ekuilibër në mesfushë, duke sjellë karakteristika krejtësisht të ndryshme, por po aq efektive në kontekst.

I njëjti lojtar do të flasë si ish disa vite më vonë, duke zbuluar detajet e një bisede të veçantë që zhbllokoi përfundimisht ardhjen e tij në Milano, me Zlatan Ibrahimovic ende në mënyrë të pashmangshme protagonist dhe vendimtar në fatin e kuqezi.

“Galliani pyeti Ibrën:” Zlatan, çfarë mendon për Mark van Bommel? A e blejmë apo jo? ” Dhe Zlatan u përgjigj: “Bleni atë! Është mirë për ne. Ai është një lojtar i pakëndshëm për rivalët … Dhe unë preferoj të luaj me të sesa kundër tij”.

Debutimi me Milanin arrin në 26 Janar në çerekfinalet e Kupës së Italisë kundër Sampdoria, ndërsa debutimi i tij në Serie A nuk është idilik: vetëm tre ditë më vonë ai përjashtohet gjatë ndeshjes kundër Catania, por në vijim mesfushori holandez fjalë fiton dashurinë e turmës kërkuese të San Siro.

Ndërhyrja të ndyra, vendimtare, shpirt konkurrues për personalitetin e tepërt dhe mbizotërues: Milani zbuloi në një kohë shumë të shkurtër një lider të ri, themelor brenda dhe jashtë fushës për sprintin përfundimtar shumë delikat.

Disa lojëra janë të mjaftueshme për të “rrëmbyer” nofkën e merituar “Gjeneral”: Van Bommel arrin t’i bëjë njerëzit të harrojnë në sezonin vijues një monument të rolit si Andrea Pirlo, i cili kohët e fundit kishte kaluar te rivalët e tij Juventus.

Pas kampionatit të tetë të fituar në karrierën e tij midis PSV, Barcelona, ​​Bayern dhe Milan, Van Bommel fitoi gjithashtu një Super Kupë Italiane kundër Interit në Pekin më 6 gusht. Një makinë e vërtetë titulli.

Do të ketë 50 paraqitje totale me fanellën e Djallit, por në fund të sezonit vijues thirrja nga shtëpia ndihet: fjala për PSV tashmë është dhënë disa javë kur Milani e pyet më kot për të qëndruar edhe një vit.

13 maj 2012 është një datë që shënon fundin e një epoke në shtëpinë e kuqezi: Milan-Novara në skenë në San Siro, një ndeshje pa ndonjë rëndësi për renditjen, por plot emocione.

Loja e lamtumirës: përshëndesin Nesta, Inzaghi, Seedorf, Gattuso dhe Zambrotta në një goditje … por midis lotëve të San Siro, ata të Van Bommel gdhendin një vend.

Mes shumë ovacioneve për përshëndetjet e senatorëve, numri 4 holandeze tërheq një duartrokitje të përzemërta nga ajo që është bërë edhe audienca e tij.

Lotët e paharrueshëm në mikrofonat e shtypit, një tatuazh në kujtesën e fansave, imazhi i qartë i një njeriu që brenda një kohe të shkurtër arriti të donte dhe të dashurohej.

“E vështirë të thuash diçka në këtë moment. Unë e përsëris se nuk është e lehtë për mua të lë këto ngjyra edhe pas një viti e gjysmë.

 Që nga fillimi ata më thanë se kjo skuadër ishte një familje dhe me të vërtetë kështu është. Vështirë të largohesh nga ky ekip”.

Sepse nuk ka rëndësi nëse zgjati vetëm një vit e gjysmë, nëse jepni gjithçka për atë bluzë çdo minutë të vetme deri në pikën e fundit të djersës.

Kjo pamje e akullt e tradhtuar nga emocione të forta: pasi kishte veshur fanella prestigjioze si Barcelona dhe Bayern Munich, Van Bommel nuk kishte dyshime në përcaktimin e kuqezinjve si aventura më e mirë e karrierës së tij.

“Ishte një periudhë fantastike, mendoj se luaja futbollin më të mirë të karrierës sime. Ata më kërkuan të qëndroja, por unë i kisha premtuar PSV.”

Sot ish-lojtari holandez tashmë ka arkivuar 75 paraqitje si trajner me PSV, në të kaluarën ai tashmë është afruar në stolin e Milan për të zëvendësuar ish-shokun e tij të skuadrës Gattuso dhe kush e di se në të ardhmen ‘gjenerali’ nuk do të jetë në gjendje për t’u kthyer në atë që për një vit e gjysmë ishte me të vërtetë shtëpia e tij.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu