“Unë pasuesi i Donnarumma? Jo, historia ime nis sot dhe është ndryshe! Ja cila është pika më e fortë. Në ditën e parë ndjeva…”

Sot ishte një ditë e rëndësishme sot për mjedisin kuqezi. Më në fund, Milani ka prezantuar portierin e ri titullar në një konferencë për shtyp.

Padyshim po flasim për Mike Maignan, gardiani francez i cili iu bashkua Rossonerëve për të marrë vendin e Gianluigi Donnarumma.

Ka shumë pritshmëri rreth lojtarit të datelindjes 1995, i cili thirret për të shuar kujtimin e Donnarumma.

Maignan përfaqësoi nënshkrimin e parë të Milan në këtë dritare merkatoje: ai u mor nga Lille, kampioni i ri i Francës, për rreth 15 milion euro.

Një marrëveshje shumë e përshtatshme, duke pasur parasysh që vlera aktuale e Majk ishte rreth 25-30 milion euro, por falë kontratës që skadonte vitin tjetër, çmimi ka rënë ndjeshëm.

Maignan, i cili ishte i përfshirë me ekipin kombëtar francez në Kampionatin Evropian, mbërriti në Milanello vetëm të hënën, dhe sot doli të flasë për shtypin dhe të shprehte ndjenjat dhe motivimet e tij të para sezonit te ardhshëm.

A e ke ndjerë shpirtin e unitetit, grupit dhe familjes që Stefano Pioli dhe ekipi kanë ndërtuar në këtë vit e gjysmë:

“Po, unë menjëherë e ndjeva këtë atmosferë të mrekullueshme. Ata më mirëpritën shumë mirë, dhe unë menjëherë vura re një profesionalizëm të madh. Milani ka një histori të madhe dhe ne do të bëjmë gjithçka për ta nderuar atë”.

Për deklaratën e Papin se Lille fitoi Ligue 1 falë teje?

“Unë jam shumë krenar dhe mirënjohës ndaj Papin dhe e falënderoj për fjalët e tij. Ai gjithashtu kontribuoi për të bërë historinë e Milanit, por sidoqofte titullin me Lille e fituam si grup dhe jo si individë”

Si ju duket që jeni zgjedhur për të pasuar Gianluigi Donnarumma?

“Siç thashë, Donnarumma gjithashtu dha një kontribut të madh te Milani, ai është një portier i madh dhe bëri historinë e tij këtu. Por unë po synoj të filloj historinë time këtu në Milano.

Tashmë kam biseduar me Dida dhe ai sigurisht do të jetë në gjendje të më ndihmojë shumë për të përparuar në rrugën time”.

Për pikën e tij të fortë

“Pika ime e fortë është aspekti mendor. Unë e konsideroj veten shumë të fortë në kokë, për sa i përket aspektit fizik dhe atletik jam gjithmonë këtu për tu përmirësuar”.

Për ndryshimin midis futbollit italian dhe atij francez, Nice-Milan do të luhet nesër

“Përgatitja për ndeshjen e nesërme kundër Nice ishte shumë intensive. Ka shumë dallime midis shkollës franceze dhe asaj italiane, por siç thashë unë jam gjithmonë për të përmirësuar veten dhe për t’iu përshtatur çdo situate”.

Çfarë ndjeve kur u thirre nga Milani?

“Kur u kontaktova nga Maldini dhe Massara ndjeva kënaqësi të madhe. Unë isha shumë i kënaqur, dhe pavarësisht se mbarova një sezon të shkëlqyer me Lille, menjëherë thashë po, por gjithashtu qëndrova i fokusuar në përfundimin e Ligue 1 në mënyrën më të mirë të mundshme”.

Sa mund te ndihmojë kampionati i Serie A?

“Seria A është një kampionat i mbushur me profesionistë që punojnë shumë mirë, dhe unë dua të bëj çmos për të bërë mirë dhe për t’u përshtatur me kampionatin”

Sa e rëndësishme është të kesh shume francez ne ekip (Giroud, Kalulu, Theo Hernandez) për të biseduar?

“Shume! Veçanërisht në fillim është shumë e rëndësishme të kem bashkatdhetarë me të cilët mund të kuptohemi lehtësisht, por nuk dua të harroj se jam në Itali dhe prandaj dua të mësoj gjuhën dhe të flas 100%”.

Si e jetuat pritjen e lamtumirës së Gianluigi Donnarumma me Milanin:

“Ne biseduam për këtë por duhej të prisnim. Ai bëri historinë e tij këtu në Milano dhe ishte e nevojshme të kuptohej se si mund të shkonin negociatat. Por në fund nënshkrova kontratën time dhe sot jam këtu gati për të bërë mirë”.

Si mund t’iu ndihmojë Dida të bëhesh një nga më të mirët në botë?

“Unë jam këtu për t’u përmirësuar në të gjitha aspektet dhe përvoja e Nelson Dida sigurisht që mund të më ndihmojë dhe ai mund të kuptojë se ku duhet të përmirësohem”

Në lidhje me interesin e Roma-s:

“E vërtetë Roma më kontaktoi, por unë isha në bisedime me Milanin dhe nënshkrova për kuqezinjtë”.

Për objektivin Scudetto

“Sezoni do të tregojë se si shkojnë gjërat. Duhet motivim dhe përkushtim për të bërë mirë nga lojë në lojë. Ne jemi këtu dhe me të drejtë do të luftojmë si të gjithë të tjerët ”.

Për ngjashmëritë e mundshme midis Pioli dhe Galtier (trajneri i tij te Lille)

“E vështirë për mua të bëj një krahasim, mund të them se ata të dy janë profesionistë të mëdhenj që japin shumë motivim dhe punojnë shumë”.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu