UEFA DHE FIFA kërcënojnë Milan & Co: Do t’iu përjashtojmë nga çdo gjë! E keni mbushur kupën

Përgjigja e ashpër nga UEFA dhe federatat kryesore të 5 ligave më të mira ndërkombëtare vjen në lindjen e mundshme të një SuperLige Evropiane që do të përfshinte Juventus, Inter, Milan, Real Madrid, Barcelona, Manchester United, Tottenham, Liverpool dhe disa ekipe të tjera…

“UEFA, Federata Angleze e Futbollit dhe Premier League, Federata Spanjolle e Futbollit dhe La Liga, Federata Italiane e Futbollit dhe Lega Serie A, kanë mësuar se disa klube angleze, spanjolle dhe italiane mund të kenë planifikuar të njoftojnë krijimin e një të ashtuquajtur SuperLeague të mbyllur.

Nëse kjo ndodh, ne dëshirojmë të ritheksojmë se ne, si dhe FIFA dhe të gjitha federatat e lidhura, do të qëndrojmë të bashkuar në përpjekjet tona për të ndaluar këtë projekt cinik, një që bazohet në interesin personal të disa klubeve në një kohë kur shoqëria ka nevojë për solidaritet më shumë se kurrë…

Ne do të shqyrtojmë të gjitha masat në dispozicion, në të gjitha nivelet, si gjyqësore dhe sportive, në mënyrë që të parandalojmë që kjo të ndodhë. Futbolli bazohet në gara të hapura dhe merita sportive, nuk mund të jetë ndryshe.

Siç është njoftuar më parë nga FIFA dhe gjashtë federatat, klubet e përfshira do të ndalohen të luajnë ndonjë kompeticion tjetër në nivel Kombëtar, Evropian dhe Botëror dhe lojtarëve të tyre mund t’u mohohet mundësia të përfaqësojnë ekipet e tyre kombëtare…”.

“Ne falënderojmë ato klube nga vendet e tjera, veçanërisht klubet franceze dhe gjermane, të cilët refuzuan të regjistrohen për këtë mundësi.

Ne kërkojmë nga të gjithë dashamirët e futbollit, tifozët dhe politikanët që të bashkohen me ne në luftën kundër një projekti të tillë nëse ai shpallet.

Ky interes i vazhdueshëm i disa prej tyre ka vazhduar për shumë kohë. Dhe kur është shumë, është shumë”.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu