U rrit te Akademia kuqezi, De Sciglio duartroket Milanin dhe e quan “shembulli më i bukur”

Pas përvojave të tij me Milanin dhe Juventusin, Mattia De Sciglio është tani në huazim në Lyon dhe synon të rikthehet në Itali në fund të sezonit. Qëllimi i tij është të thirret nga Roberto Mancini për Kampionatin Evropian 2021.

Intervistuar nga La Gazzetta dello Sport, mbrojtësi italian foli për klubin ku u rrit dhe formua, pra Milani, që kryeson renditjen e kampionatit të Serie A:

La Juventus si vendica del Milan: De Sciglio sarà bianconero - Generale  notizie - NewsLocker

“Milan i pari me lojtarë të rinj është një shembull pozitiv për kampionatin. Gjithmonë shpërblehet ideja për të ndërtuar një ekip me një moshë mesatare kaq të ulët”.

“Milani i pari sepse e meriton. Gjithmonë ia vlen të ndërtosh një ekip me një moshë mesatare kaq të ulët. Në fillim duhet të jesh i gatshëm të heqësh dorë nga rezultate të caktuara për disa sezone.

Duhet durim, Lyon po ndërton të ardhmen me një ekip të ri ku edhe unë ndihem ndonjëherë i moshuar, edhe pse jam 28 vjeç”.

De Sciglio gjithashtu kaloi fjalë lavdërimi për Zlatan Ibrahimovic, udhëheqësin e ekipit të stërvitur nga Stefano Pioli: “Është gjithmonë e rëndësishme të mbështetesh te lojtarë me përvojë të madhe si Ibra që në fakt vepron si një ndriçim, duke dhënë shembullin dhe këshillat e duhura për t’u përmirësuar”

Football. OL: De Sciglio, Paqueta et Benlamri du voyage à Strasbourg

Lojtari ende në pronësi të Juventusit u shpreh gjithashtu për shumë kritika të marra në vitet e fundit: “Për fat të keq, rrjetet sociale lejojnë që të gjithë shpesh të fyejnë pas pseudonimeve.

Kam mësuar të injoroj ata që nuk meritojnë vëmendje. Shpresoj që Sarri të mos jetë ndikuar, kam shqetësime për gjëra të tjera. Unë do të flas për këtë në momentin e duhur”.

De Sciglio te Milani

Fillon të luajë futboll në ekipin e oratorisë Santa Chiara dhe San Francesco di Pontesesto, një pjesë e Rozzano. Në sezonin 2001-2002 ai luajti me Cimiano në kategorinë Pulcini dhe në 2002, në moshën 10 vjeç, ai u bashkua me akademinë e të rinjve të Milanit.

Pasi kishte luajtur në të gjitha kategoritë e të rinjve kuqezi, nga Esordienti te Allievi Nazionali, në 2009 ai u transferua në formacionin Primavera me të cilin fitoi Kupën e Italisë 2009-2010 kundër Palermos.

Allegri: «Con me al Milan De Sciglio aveva fatto bene» - Milan News 24

Në sezonin 2011-2012 ai u ngrit në ekipin e parë. Bëri debutimin e tij me kuqezinjtë në kompeticionet UEFA më 28 shtator 2011, në moshën 18 vjeç, në ndeshjen e vlefshme për fazën e grupeve të Ligës së Kampionëve të luajtur në San Siro kundër Viktoria Plzeň, duke zëvendësuar Ignazio Abate në minutën e 87-të.

Më 10 prill 2012 bëri debutimin e tij në Serie A, duke luajtur ndeshjen e javës së 32-të kundër Chievo nga minuta e parë, një ndeshje e fituar nga kuqezinjtë 1-0. E mbylli sezonin e tij të parë me klubin milanez me 3 paraqitje në Serie A dhe 2 në Champions League.

De Sciglio a Sky: "Abbiamo recuperato sull'Inter. Ce la giochiamo con tutti"

Pastaj konfirmohet në ekipin e parë për sezonin 2012-2013. E përfundon sezonin e tij të dytë me 33 paraqitje në total, duke përfshirë 27 në Serie A, 5 në Ligën e Kampionëve dhe 1 në Kupën e Italisë.

Në fillim të sezonit vijues ai dëmtoi gjurin e majtë dy herë. Pas operacionit, ai u ndalua për rreth dy muaj dhe nisi një kalvar.

Sezoni 2014-2015 karakterizohet gjithashtu nga probleme të shumta fizike që parandalojnë De Sciglio të gjejë vazhdimësinë.

Abate Archivi - Milanismo

Ai mbajti shiritin e kapitenit të Milanit për herë të parë në 27 shtator 2015 gjatë Genoa-Milan (1-0), e vlefshme për javën e gjashtë të kampionatit Serie A 2015-2016, pas daljes së Montolivos dhe mungesa e lojtarëve të tjerë.

Për t’u përmendur Superkupa e Italisë e fituar në Doha në 23 dhjetor 2016 ndaj Juventusit.

Përvoja e tij në Milano, pas sektorit të të rinjve dhe 6 sezoneve në ekipin e parë, përfundon me 133 paraqitje totale, nga të cilat 110 në Serie A.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu