U largua nga Milani te operacioni që veshi Contin kuqezi, rrëfehet talenti: “Ja si shkoi historia”

Pas një sezoni të mirë të kaluar në huazim te Hellas Verona, Matteo Pessina është kthyer te Atalanta dhe po bën mirë. Gian Piero Gasperini u nda me Alejandro Gomez, por gjeti një alternativë të mirë te ish-futbollisti i Milanit.

Në këtë vit ai ka luajtur gjithsej 24 ndeshje (20 si titullar) duke shënuar tre gola dhe duke dhënë një asist.

Atalanta, tutti pazzi per Pessina

Me siguri ai duhet të rritet për sa i përket ndërtimit dhe inkursioneve në 20-25 metrat e fundit, por bën një punë shumë të rëndësishme për ekipin e Bergamos. Marzhet e rritjes së mesfushorit sulmues të lindur në 1997 ende duken të konsiderueshme.

Pessina u rrit në Monza dhe në 2015 u ble nga Milani, i cili e dërgoi atë në huazim para se ta shiste plotësisht tek Atalanta në verën e 2017 si pjesë e operacionit që solli Andrea Conti te Milani.

Transferimi në Bergamo u zhvillua për një shumë të ulët, madje as 2 milion euro, por Djalli mbajti një përqindje prej rreth 50% në shitjen e mundshme të lojtarit në të ardhmen…

Në një intervistë për gazetën La Repubblica, Pessina foli për lamtumirën e tij me Milanin si vijon:

“Unë isha i ri dhe pa përvojë, ishte e drejtë që provova diku tjetër. Me Milanin u përpoqa të bëj hapat e duhur në atë moment. Nuk shkoi në mënyrën më të mirë, në futboll ndodh. Sot jam i lumtur që jam te Atalanta dhe për gjithë karrierën time. Mendoj se kam lënë gjurmë të mira kudo që kam qenë”.

Asnjë keqardhje për mesfushorin nga Brianza, i cili te Atalanta gjeti vendin e duhur për tu rritur edhe më tej pas sezonit të shkëlqyeshëm që kishte te Hellas Verona nën drejtimin e Ivan Juric. Pessina me Gasperini është akoma në rritje dhe mund të arrijë një nivel më të lartë.

Ne do të shohim nëse lojtari do të jetë subjekt i disa negociatave në tregun e ardhshëm të transferimeve të verës. Milan po shikon, falë asaj përqindjeje në rishitje që mund ta lejojë atë të mbledhë një shumë të mirë ose të mendojë ta rikthejë në Milanello. Çdo vendim shtyhet për në fund të sezonit.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu