Tuttosport – Saelemaekers në rritje të vazhdueshme: nga Milani te Belgjika, ngjitja vazhdon!

Vrapim, angazhim, cilësi. Por, edhe cilësi. Saelemaekers nuk është vetëm një sulmues anësor i “lodhjes”, por është një lojtar i aftë të nxjerrë nga cilindri edhe levizje me cilesi absolute.

Nuk është për t’u habitur, Pioli vështirë se heq dorë nga kontributi i belgut. Me pak fjalë, një referencë, si për trajnerin ashtu edhe për shokët e skuadrës, të cilët e dinë se mund të mbështeten në ndihmën e Alexis.

RRITJA KONSTANTE – Nga Milani në ekipin kombëtar: siç raportohet nga Tuttosport, ngjitja e Saelemaekers nuk ndalet. Një rritje konstante, ajo e anësorit Rossoneri, mbi të cilën ndoshta pak do të kishin vënë bast kur mbërriti në Itali në janar 2020. Në atë kohë ai ishte pothuajse një i panjohur, i paguar – midis huasë dhe blerjes – rreth 7.5 milion euro.

Tani Alexis është një lojtar i vendosur dhe i vlerësuar edhe në shtëpi. Të enjten ai luajti ndeshjen e tij të parë zyrtare si titullar me ekipin e tij kombëtar, duke ofruar një paraqitje të mirë.

BESIMI – Me vendosmëri dhe personalitet, Saelemaekers ka arritur të krijojë hapësirën e tij edhe me Belgjikën. Për Milanin ai është një njeri kyç, një nga më të dobishmit në korsinë e duhur. Pioli i ka besuar gjithmonë dhe është shpërblyer. Aq sa tani Alexis “rrezikon” të luajë titullar edhe për një fanellë me Belgjikën e yjeve.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu