TUTTOSPORT: “Ofertë për sulmuesin, Milani është bindur: 10 mln euro gati”

Milani është gjithnjë e më i vëmendshëm ndaj tregut të të rinjve, ndaj lojtarëve të ardhshëm që mund të ndihmojnë çështjen e tyre edhe menjëherë.

Thjesht mendoni për goditjet e fundit Saelemaekers ose Brahim Diaz, të cilat janë bërë thelbësore në garën që e pa Milanin të kualifikohet për Champions League…

Edhe në verën e tregut të transferimeve që do të fillojë, menaxherët e Milanit synojnë të sjellin të paktën disa lojtarë perspektive në skuadër.

I pari mund të vijë direkt nga Franca: një perspektivë e re që talent skautët kuqezi e kanë treguar si një investim të përshtatshëm dhe të sigurt.

Ky është Amine Adli, playmaker i ekipit të Toulouse. Një lojtar i cili ka qenë në vështrimet e Milanit për disa kohë, pasi vëzhguesit kanë dërguar raporte shumë pozitive për të.

Tetë gola dhe po aq asistime në sezonin e kaluar, gjë që e pa atë të shpërblehet si talenti më i mirë në Ligue 2.

Tashmë është thënë shumë për Adlin.

Sulmues i datëlindjes 2000, me të majtën, i cili di të driblojë shumë mirë si një sulmues i dytë, por shpesh i pëlqen të fillojë nga një pozicion më i izoluar, ndoshta nga korsia e djathtë. Fizik i shkurtër por talent tashmë i madh.

Toulouse e di se do të jetë e vështirë t’u rezistojë propozimeve të ardhshme për xhevahirin e tyre. Siç raportohet sot nga Tuttosport, Milan do të lëvizë konkretisht: një ofertë prej 10 milion eurosh plus bonus është gati për të rrëmbyer Adli nga skuadra e tij.

Për më tepër, blerja e Adli me siguri do të përjashtonte ardhjen e Hakim Ziyech, mesfushor sulmues maroken që është nën kontratë te Chelsea.

Pavarësisht se kanë mosha shumë të ndryshme, Adli dhe Ziyech janë shumë të ngjashëm në futboll dhe për nga karriera, duke pasur karakteristika të ngjashme teknike dhe fizike.

Më shumë sesa huazimi i futbollistit të lindur në 1993 nga Chelsea, Milani duket se është më i interesuar të investojë në një perspektivë me një të ardhme të sigurt plotësisht.

Kështu që Adli mund të bëhet vërtet goditja e nënvlerësuar e verës.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu