Tuttosport: “Milani po vlerëson dy sakrifica në verë që do të sillnin 60-65 mln euro! Lojtarët jan1% zgjedhur”

Planet e merkatos së Milanit për seancën tjetër të verës do të varen nga disa faktorë. Së pari nga kualifikimi përfundimtar në Champions League, një objektiv kryesor që do të sillte shumë të ardhura në arkat e klubit.

Pastaj situata e rinovimeve do të vlerësohet. Gianluigi Donnarumma dhe Hakan Calhanoglu do të duhet t’i japin Milanit një përgjigje përfundimtare në fund të sezonit.

Në rast lamtumire, klubi do të duhet t’i zëvendësojë ato sa më shpejt të jetë e mundur, përndryshe Stefano Pioli do të jetë në gjendje të llogarisë dy mungesa dhe gropa të mëdha në të ardhmen.

Por edicioni i sotëm i Tuttosport flet gjithashtu për disa sakrifica të mundshme në merkato.

Duket se Milani, pavarësisht nga hyrja në Ligën e Kampionëve, duhet të nxjerrë në shitje dy lojtarë kryesorë, të cilët megjithatë do të përfaqësonin dy shitje për të fituar një fitim kapitali.

Duket se menaxhmenti i Milanit ka identifikuar, me miratimin e Pioli, dy elementë që do të hidhen në treg për të marrë një thesar që do të investohet në verë.

Të dyshuarit kryesorë janë Alessio Romagnoli dhe Rafael Leao.

Sipas gazetës Torino, Romagnoli do të kishte valixhet në dorë prej kohësh. Kapiteni kuqezi ka humbur vendin e titullarit pas mbërritjes së Fikayo Tomori i cili u tregua si mbrojtësi më i besueshëm dhe i dobishëm për sa i përket karakteristikave fizike.

Kapiteni ka gjithashtu ka një kontratë që skadon në qershor 2022 dhe, duke pasur parasysh kërkesat e larta të Raiola për rinovim, Milani duket i prirur ta shesë atë tek oferta më e lartë në muajt e ardhshëm.

Kujtojmë që gjithçka vjen mbi 25 mln euro do të duhet që 30% t’i shkojë Romës sipas akordit.

Shitja e Romagnolit bëhet gjithashtu për të shmangur situata të ngjashme me ato të Donnarumma dhe Calhanoglu dhe rrezikun e humbjes së tij për zero euro.

Një tjetër sakrificë mund të jetë Leao, që do të dilte për shitje sepse ai kurrë nuk ishte i bindur plotësisht.

Portugezi, megjithëse është ende i ri, është shprehur vetëm në disa raste sipas potencialit që zotëron dhe duket se ka humbur mundësitë dhe besimin e dhënë në Milano.

Kështu që nuk përjashtohet mundësia që Leao të gjejë një skuadër të re.

Ende nuk ka propozime konkrete për Romagnoli dhe Leao, por Milani sigurisht që është i gatshëm të dëgjojë çdo lloj oferte dhe sondazhi.

Të dy do të fillojnë me një vlerësim prej rreth 30-35 milion euro, në mënyrë që të marrin një shumë të rëndësishme për të investuar në elementë më funksionalë dhe më pak të kushtueshëm.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu