TS – Rinovimi i Calhanoglu, oferta e re e Milanit: detajet

Për javë të tëra nuk ka pasur asnjë diskutim konkret të lajmeve në frontin e rinovimit të Hakan Calhanoglu.

Lojtari turk është një nga përparësitë absolute të Milanit: kontrata e tij skadon praktikisht për tre muaj dhe kuqezinjtë po punojnë nën radar për ta bindur atë të nënshkruajë vazhdimin, gjithashtu të mos e humbasë atë në një transferim falas.

Calhanoglu, dhe në veçanti agjenti i tij Gordon Stipic, kanë shikuar për propozimet e para të menaxhmentit të Milanit. Edhe agjnti fillimisht kërkoi 6-7 milion euro në vit, një shifër provokuese që Milani nuk ishte në gjendje të miratonte.

Sipas asaj që raportohet sot nga Tuttosport, Milani në orët e fundit ka bërë një propozim të ri të kontratës.

Vendos 4 milion euro plus shpërblime të konsiderueshme, për një rinovim të paktën deri në 2025. Një ofertë që, megjithatë, që ende nuk është vendimtare, sepse Calhanoglu do ta kishte mirëpritur përsëri me një ftohtësi të caktuar.

Shifra është sigurisht e rëndësishme, duke pasur parasysh se është një rritje e drejtë e rrogës.

Por padyshim që turku, një nga lojtarët shumë titullarë në ekipin e Stefano Pioli, pret që diçka më shumë të bindet për të nënshkruar.

Kështu që oferta e fundit mund të mos jetë e mjaftueshme për të arritur marrëveshjen e shumëpritur dhe për të bllokuar Calhanoglu, duke shmangur që në verë ai të mund të largohet pa ndonjë kosto dhe të lërë një vrimë të madhe në skemat e Milanit për të ardhmen.

Dje Calhanoglu i shkeli syrin Galatasaray, duke iu përgjigjur pyetjeve të reporterëve turq: “Një ditë do të doja të luaja për Galatasaray, madje bëra një tatuazh të një luani si simbol i pasionit tim për këtë klub”.

Por në realitet është diçka shumë e largët: për momentin Calha ka projekte të tjera dhe dëshiron të qëndrojë në futbollin që vlen para se të kthehet në shtëpi.

Negociatat që rrjedhimisht vazhdojnë pa ndërprerje. Ndërsa për Gigio Donnarumma ende asgjë e re.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu