TS: “Milani shënjestron vikingun e radhës. Luan në Premier dhe tani nuk kushton shumë pasi ekipi i tij ra nga kategoria…”

Pavarësisht nga kualifikimi i Champions League, i cili në çdo rast ndryshon buxhetin në dispozicion, Milani do të ndërhyjë në çdo repart në tregun e ardhshëm të transferimeve të verës. Paolo Maldini dhe Frederic Massara tashmë kanë emra në listë.

Shihen mbi të gjitha mundësitë që mund të përfshijnë investime jo shumë të larta. Ka lojtarë në skadim të kontratës që mund të vijnë në një transferim falas dhe të tjerë në situata që mund t’i lejojnë ata të lirohen vetë për çmime jo të tepruara. Një nga këta është Sander Berge, mesfushori i Sheffield United.

Sot gazeta Tuttosport shpjegon se Milani i ka vënë sytë 23-vjeçarit nga Norvegjia. Fizik i rëndësishëm (i gjatë 195 centimetra), por edhe teknikë dhe vizion i mirë i lojës.

Vëzhguesit kuqezi tashmë e kishin raportuar atë kur ai luante në Belgjikë te Genk, por në janar 2020 Sheffield United mundi konkurrencën duke ofruar 22 milion euro.

Skuadra angleze nuk arriti shpëtimin në Premier League, ata janë matematikisht të rënë në Championship dhe kjo ka pasoja për të ardhmen e Berge.

Sigurisht lamtumira e tij dhe gjithashtu rënia e çmimit. Në janar, Sheffield kërkonte të njëjtat para të investuara për të blerë kartonin nga Genk verën e shkuar, kurse këtë verë ata do të duhet të japin një zbritje.

Gjithashtu sepse mesfushori norvegjez nuk vjen nga një vit veçanërisht emocionues: 14 paraqitje dhe një gol. Ai kishte një dëmtim të muskujve por që tani e ka kapërcyer. Vonë për të provuar për të shpëtuar ekipin e tij nga rënia.

Tuttosport zbulon se ka pasur kontakte midis Milanit dhe agjentit të Berge. Në Serinë A duhet t’i kushtojmë vëmendje edhe Lazios, një ekip tjetër që ka synuar lojtarin.

Klubi Rossoneri do të donte të shpenzonte rreth dhjetë milion euro apo më shumë në blerjen e mundshme të mesfushorit skandinav.

Në fakt, një shpenzim i ngjashëm me atë të Soualiho Meite nga Torino: 8.5 milion plus 1 bonus është shuma e rënë dakord në marrëveshje.

Milani, megjithatë, sheh te Berge potencialin që Meita nuk e ka dhe prandaj mund të vërë bast mbi të për të përforcuar mesfushën.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu