TS: “Milani fluturon në Gjermani, 4 emra në fletoren e Maldinit dhe Massara!”

“Milan fluturon për në Gjermani”… Eshtë ky lajmi i Tuttosport. Nuk flitet për miqësore apo turne veror, por për të eksploruar konkretisht tregun intrigues të talenteve të rinj në Bundesliga.

Një vend plot me futbollistë të talentuar, siç dëshmohet nga fitorja e gjermanëve në Kampionatin Evropian Under 21.

Siç është raportuar nga Tuttosport, skautët e Milanit të udhëhequr nga Moncada kanë raportuar prej kohësh disa emra që mund të jenë të mirë edhe në të ardhmen e afërt, lojtarë të rinj për të sjellë në skuadër dhe për të përsëritur operacionet e kryera në të kaluarën e afërt me Kalulu, Hauge ose Saelemaekers, që vinin në Milanello si objekte misterioze.

Katër lojtarë të rinj, militantë në Gjermani, do ta tundonin Milanin. Duke filluar që nga ekipi kombëtar gjerman i të rinjve, kampioni i ri i Evropës.

Emri i parë është ai i një mbrojtësi të majtë që vjen nga një vit shumë pozitiv: David Raum, 23 vjeçari i Greuther Furth. Kontrata e tij po skadon, por tashmë është në shënjestërën e Hoffenheim.

Milani duhet të përshpejtojë nëse dëshiron të nënshkruajnë me futbollistin.

Raum mund të jetë një hipotezë konkrete si zëvendësi i Theo Hernandez, një rol që Milani dëshiron ta mbulojë me çdo kusht me një afrim në verë.

Por në veçanti skautët po vëzhgojnë profile të ndryshme për fantazinë dhe sulmin.

Një emër që tashmë është mjaft i njohur dhe i rrjedhur javët e fundit është ai i Amine Harit. Lojtari maroken i Schalke 04 po largohet dhe mund të përfaqësojë një zgjedhje të mirë të perspektivës në rolin e playmaker.

Harit është gjithashtu i pëlqyer nga Napoli dhe mund të merret me një shifër jo shumë të lartë, rreth 10 milion euro.

Profili tjetër gjerman që Milan po vëzhgon për disa kohë është edhe më i ri. Ky është Vasco Walz, kapiten i Borussia Dortmund U-17 dhe origjina italiane në pasaportë.

Një talent shumë i pastër, duke qenë se vetëm 17 vjeç (i lindur në 2004) ai tashmë po vendoset në ekipet kombëtare të të rinjve dhe së shpejti mund të shkaktojë një ankand tregu.

Emri i Silas Wamangituka, kongolezi i ditëlindjes  1999 dhe që luan me ekipin e Stuttgart, është gjithashtu në fokus.

Një tjetër futbollist me cilësi të shkëlqyera teknike, më i aftë për të luajtur si një sulmues anësor. Por djali po lufton me një dëmtim të rëndë të ligamentit.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu