TS – Milan, rinovimi i Donnarumma dhe Calhanoglu: Ibrahimovic garancia!

Koha ka mbaruar, por Milani nuk i ka humbur ende shpresat për të parë Hakan Calhanoglu dhe Gigio Donnarumma në fanellën kuqezi sezonin e ardhshëm.

Negociatat për rinovimet e numrit 10 turk dhe për portierin italian po përjetojnë një ngërç, me palët të vendosura në pozicionet e tyre.

Pika e kthesës për rinovimin erdhi me Zlatan Ibrahimovic. Suedezi po përgatitet të nënshkruajë për një sezon tjetër.

Një nënshkrim i rëndësishëm, i cili i jep vazhdimësi projektit dhe që mund të jetë një lloj garancie për Calhanoglu dhe Donnarumma.

Siç shkruan Tuttosport, Milani shpreson që rinovimi i Ibra të mund të zhbllokojë ato të portierit dhe mesfushorit sulmues.

Distanca midis Milanit dhe Calhanoglu vazhdon të jetë vetëm 1 milion euro, me playmaker që do të donte të fitonte 5 milion euro neto në sezon.

Një distancë që nuk mund të kapërcehet, por kuqezinjtë, për momentin, mbeten të vendosur në ofertën 4 mln euro, të bindur se propozimi i formuluar është më shumë se konkurrues.

Calhanoglu i ka dhënë përparësi Milanit dhe azhurnimet e reja në afat të shkurtër nuk përjashtohen.

Sa i përket Donnarumma, situata është përfundimisht më komplekse. Ekziston një ndryshim pikëpamjesh për kohëzgjatjen e kontratës, të cilën Mino Raiola do ta dëshironte të shkurtër, prej një, më së shumti dy vjet, në shifra të ekzagjeruara prej 10-12 milion euro neto në sezon.

Nga ana tjetër, Milani do të dëshironte të blindonte portierin me një marrëveshje të gjatë, që do të zgjaste 4-5 vjet, në mënyrë që të mos gjendej në një situatë identike brenda disa muajsh.

Për më tepër, kuqezinjtë nuk do të dëshironin të kalonin 8 milionë euro në sezon neto, duke përfshirë bonuse.

Pioli, gjatë konferencës së fundit për shtyp, pranoi se Donnarumma dhe Calhanoglu nuk janë të shpërqendruar nga negociatat dhe se e ardhmja e tyre është tani.

Është e qartë se një kualifikim i Ligës së Kampionëve do të jepte një dorë të rëndësishme në arritjen e një marrëveshje me të dy.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu