TS | Milan-Belotti, gjithçka varet nga Ibrahimovic: plani i Maldinit

Treguesi tani duket i qartë. Milani, duke pasur parasysh vitin e ardhshëm, do të duhet të gjejë në merkato një qendërsulmues të ri, i cili është më i ri se ata që janë aktualisht në skuadër. Një opinion i zakonshëm dhe mjaft i dukshëm.

40-vjeçari Ibrahimovic dhe 35-vjecari Giroud nuk mund të konkurrojnë në tre fronte afatgjata. Për më tepër, më i riu nga sulmuesit, 20-vjeçari Pellegri, është vetëm në huazim nga Monaco dhe do të duhet të punojë shumë para se të bindë Milanin.

Paolo Maldini tashmë ka planifikuar goditjen e verës 2022 në sulm. Por, nga stafi redaktues i Tuttosport del nje skenar: nuk mund të përjashtohet që Milani ta afroje këtë blerje që në merkaton e janarit të ardhshëm.

Lajmi është si më poshtë: Milani është kthyer fuqishëm te nje ide e vjetër, që është kapiteni i Torinos, Andrea Belotti.

Sulmuesi konsiderohet një mundesi e vërtetë, sepse ai do të lirohet në fund të sezonit pa asnjë kosto, pasi ndër të tjera ka refuzuar të gjitha propozimet e Torinos për të rinovuar kontratën.

Në javët e fundit, Belotti është rikthyer në qëllimin konkret të Milanit për vitin e ri. Një afrim me zero euro që do të pasuronte dhe rinonte skuadrën. Por nëse kjo blerje do të vinte me perpara, tashmë për janar?

Një ide intriguese që Maldini do ta merrte parasysh. Natyrisht, nëse Milani do te donte Belottin menjëherë, ata do të duhej të paguanin një shumë simbolike (më pak se 10 milionë euro) te Torino dhe kështu të digjnin konkurrencën italiane dhe të huaj. Por kjo goditje varet nga faktori Ibra…

Në fakt, Milani tërhiqet fort nga Belotti në janar vetëm nëse gjendja e Zlatan Ibrahimovic eshte e pasigurte dhe jo e besueshme. Deri më tani suedezi ka mbetur mënjanë për shkak të problemeve të ndryshme muskulare, së fundmi inflamacion i tendinit të Akilit.

Nëse Ibra do të kthehej në kapacitetin e plotë në javët e ardhshme dhe do të drejtonte sulmin ndaj Milanit si udhëheqës, çdo fjalim mbi Belottin do të shtyhej për në qershor 2022. Përndryshe, nëse 40-vjeçari i ri do të ishte ende “ne bokse”, mund të përshpejtohet në këtë kuptim dhe të përpiqet të rrëmbejë Gallo.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu