TS | “Milan, Adli studion si kuqezi: cilësia në rritje dhe roli i të ardhmes i vendosur tashmë”

Milani është padyshim një nga klubet më virtuoze në futbollin evropian sot dhe ai që po mundohet të planifikojë duke hedhur hapa të sigurtë për të mos rënë më pas në borxhe dhe situata të vështira…

Thjesht shikoni përmirësimin në llogaritë e klubit në krahasim me një vit më parë, pavarësisht humbjeve për shkak të pandemisë.

Pamje vertikale për shkak të punës së shkëlqyeshme të pronës Elliott dhe menaxherëve të saj.

Edhe në sektorin teknik situata është shumë proaktive. Milani ka ndërtuar një ekip të plotë, të ri dhe të ardhshëm.

Kjo duke shtuar strategjitë në merkaton e ardhshme, e cila tashmë ka çuar në një angazhim të sigurt në funksion të vitit 2022: ardhja e Yacine Adli nga Bordeaux.

Talenti i ri francez tashmë është bërë kuqezi zyrtarisht që në gusht, por me një zbarkim në Itali të caktuar për verën e ardhshme.

Milani zgjodhi të vërë bast për Adlin duke e paguar atë rreth 10 milionë euro përfshirë bonuset, por duke e lënë atë për një sezon tjetër në Ligue 1.

Sot Tuttosport bëri një përmbledhje të evolucionit të Adli, që po ndiqet padyshim me njëfarë interesi nga vëzhguesit e Milanit.

Ndërkohë, zërat se francezi do të shihte një mbërritje të hershme në Milanello tashmë në janar, në rast të largimit të Kessie, mohohen.

Gjithashtu sepse, teknikisht dhe taktikisht, Adli nuk ka të bëjë shumë me mesfushorin e Bregut të Fildishtë.

Kessie është një mesfushor ‘box to box’, me një fizik të jashtëzakonshëm. Ndërsa franko-algjeriani është një lojtar teknik, me cilësi të shkëlqyera, që i ngjan fizikisht Adrien Rabiot por me një prirje më të madhe për të sulmuar.

Te Bordeaux ai duket se ka gjetur rolin ideal: ai po luan si një mesfushor i pastër sulmues, edhe nëse Adli ka lindur si një mesfushor krahu në ekipet e të rinjve të PSG.

Trajneri i ‘Girondins’ Petkovic po e përdor atë si një nga lojtarët prapa sulmuesit në 3-4-2-1 bazë.

Kështu që në 2022 Adli mund të luajë një rol specifik në Milanin e trajnerit Pioli. Do të ishte alternativa ideale për Brahim Diaz në rolin e krijuesit qendror, megjithëse me karakteristika të ndryshme nga spanjolli.

Adli është një drejtor elegant sulmues me një këmbë të mirë, i cili tashmë ka prodhuar dy asiste vendimtare në ligë.

Shqetësimi është ai i golit (deri tani 5 në karrierën e tij), por në moshën 21 vjeç ai ka ende shumë kohë për t’u përmirësuar.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu