TS: Bernardeschi-Romagnoli, Milani bllokon shkëmbimin: motivi!

E ardhmja e Alessio Romagnoli në Milano është e pasigurt, nuk është një risi.

Kontrata e tij skadon në qershor 2022 dhe për momentin negociatat e rinovimit nuk kanë asnjë zhvillim.

Sipas asaj që është zbuluar, Mino Raiola po kërkon një rritje në pagën e klientit të tij për ta mbajtur atë te kuqezinjtë.

Një kërkesë prej rreth 5 milion euro neto në sezon, një rritje e mirë krahasuar me 3-3.5 milion në vit që mbrojtësi merr aktualisht.

Drejtuesit nuk janë të gatshëm ta kënaqin atë, gjithashtu në dritën e performancës së luhatshme të lojtarit.

Romagnoli humbi pozicionin e tij fillestar ndaj Fikayo Tomori dhe tani është në bokse për shkak të një dëmtimi.

Fokusi i tij është në rikuperimin fizik, pastaj do të mendojmë për të ardhmen.

Në orët e fundit, zërat kanë qarkulluar në lidhje me një shkëmbim të mundshëm midis Milanit dhe Juventusit me protagonistë Romagnoli dhe Federico Bernardeschi.

Ish-lojtarit të Fiorentina gjithashtu i skadon kontrata në qershor 2022. Të dy ndihmohen nga Raiola dhe prokurori i mirënjohur do të ishte në favor të këtij lloji operacioni.

Sidoqoftë, gazeta Tuttosport shpjegon se një mohim i hipotezës ka ardhur nga Casa Milan.

Klubi kuqezi nuk po e konsideron këtë marrëveshje. Së pari duhet konsideruar që Bernardeschi merr një pagë prej 4 milion në sezon, pra më e lartë se ajo e Romagnoli.

Për më tepër, transaksionet e bëra me Juve në vitet e fundit nuk kanë shkuar shumë mirë dhe prandaj do të jetë e vështirë për këtë shkëmbim.

E ardhmja e të dy lojtarëve mbetet e pasigurt. Romagnoli nuk do ta kishte mendjen të largohet, por humbja e statusit të tij si titullar dhe vështirësitë e rinovimit të tij mund ta shtyjnë atë të largohet nga Milanello.

Mundësitë mund të hapen jashtë vendit, ku kapitenji  tashmë ka marrë vlerësime në të kaluarën.

Emri i tij është shoqëruar me disa klube dhe në rast lamtumire me Milanin, rruga e një transferimi jashtë Serie A është e hapur.

Duhet të mbahet mend se klubi kuqezi do të duhet t’i paguajë Romës 30% të shumës së shitjes që tejkalon 25 milion, çmimin e blerjes, siç është rënë dakord në 2015.

Shembull: nëse Romagnoli shitet për 30 milion, Djalli duhet t’i japë 30% të 5 milion eurove Romës.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu