Trajneri kuqezi “kundërvihet” pas pyetjes mbi talentin Colombo dhe tregon linjat e merkatos!

Stefano Pioli foli gjatë në konferencën për shtyp të sotme përpara debutimit sezonal ndaj Shamrock në Europa League. Preku shumë tema trajneri kuqezi.

“Gjëja e rëndësishme është të fillojmë nga konceptet tona të lojës dhe identiteti ynë, e dimë se si të ndërtojmë dhe mbrojmë, formacioni i zgjedhur do të varet nga gjendja fizike. Tonali, Diaz dhe Tatarusanu tashmë kanë një ide të qartë të asaj që duam të bëjmë”.

“Lojtarët kishin nevojë të shkëputeshin, preferuam t’u jepnim atyre edhe disa ditë pushim, veçanërisht për një çështje mjedisore. Luajtëm shumë ndeshje të afërta. Unë i gjeta menjëherë mirë mendërisht, kur je rehat aty ku punon je më i prirur të bësh sakrificë. Në këto tre javë jemi përballur me të gjitha seancat stërvitore dhe të gjitha miqësoret me shpirtin e duhur”.

Europa – “Ka qenë gjithmonë habitati natyror i këtij klubi të lavdishëm. Qëllimi i kthimit në Ligën e Kampionëve është kryesor, jemi të gatshëm, të vetëdijshëm për vështirësitë”.

Si është Ibrahimovic?

“Është shëruar plotësisht, është shumë mirë mendërisht, është i përfshirë si gjithmonë, e gjeta ashtu siç është, konkurrues dhe i disponueshëm në maksimum”.

Si e gjete Tonalin …

“Ai është një djalë i ri, por i pjekur dhe i gatshëm. Tashmë ka treguar karakteristikat dhe vullnetin e tij. Është shumë i lumtur që është këtu”.

Çfarë mendoni për merkaton e bërë deri më tani?

“Klubi donte t’i jepte vazhdimësi asaj që bënë vitin e kaluar. Këto janë shenja shumë të rëndësishme, unë jam shumë i kënaqur me lojtarët që kam. Tregu i transferimeve është ende i gjatë, por unë dhe ekipi duhet të mendojmë për ndeshjen e nesërme dhe ndeshjet e ardhshme. Shpresojmë të kemi një fillim konkurrues, atëherë në pushim në tetor do të përmbledhim edhe merkaton finale”.

A varet merkato nga rezultati i Europa League?

“Me Ligën e Evropës do të jetë një sezon në një kuptim dhe anasjelltas. Ne duhet të kalojmë nëpër tre raunde paraprake, së pari duhet të mendojmë për ndeshjen e nesërme, 95 minutat e para dhe përfundimisht përtej”.

Milani shënoi shumë gola në miqësore …

“Me mënyrën tonë të lojës duhet të vazhdojmë të mendojmë pozitivisht dhe të jemi shumë të rrezikshëm”.

Donnarumma ende nuk ka rinovuar, por është i qetë, si e shihni?

“Dje e përgëzova për praninë e tij, disponueshmërinë e tij, për mënyrën se si ai përballet me çdo moment në Milanello, me dëshirë dhe pozitivitet, për mua nuk është aspak befasi. Ai është i pjekur, është i gatshëm, rritja e tij është e vazhdueshme”.

A mundet Colombo të jetë me të vërtetë zëvendës Ibra?

“Në Itali jemi paksa të çuditshëm, kur nuk u japim hapësirë ​​të rinjve fajësojmë klubet, kur gjejmë të rinj premtues kërkojmë të tjerë. Unë mendoj se jam i kompletuar në sulm, do të kemi disa probleme në mungesë të Rebic dhe Leao. Rebic mund të bëjë alternativën, Leao mund të luajë në të majtë ose si sulmues i dytë”.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu