Trajneri kuqezi kritikon ekipin për 45′ e dyta ndaj Celtic dhe zbulon funksionin e Rade Krunic!

Gjatë konferencës së sotme për shtyp, Stefano Pioli, trajneri i Milanit, ka zbuluar më në fund rolin që preferon ta shohë Rade Krunic, siç dëshmoi ndeshja në “Celtic Park”.

“Mendoj se Krunic mund të luajë si një mesfushor krahu por edhe si mesfushor sulmues. Mesfushorët tanë sulmues, qoftë Hakan, Krunic apo Diaz, duhet të punojnë shumë dhe të dijnë të sulmojnë hapësira kur Ibrahimovic vjen mes të linjave.

Krunic ka këto cilësi dhe jam i lumtur për golin sepse këto janë situata që ne i provojmë dhe riprovojmë në stërvitje”.

Milan, la prima volta per molti. L'ennesima per Zlatan - Radio Radio

Milani ka arritur deri tani 21 ndeshje radhazi pa humbje dhe për shumicën nuk janë rastësi. Mund të rritet niveli edhe më shumë, megjithatë! Të paktën sipas asaj që mendon Stefano Pioli:

“Në shumë situata mund ta rrisim nivelin, si në shfaqjet individuale ashtu edhe në ato kolektive. Jemi një ekip që kemi punuar së bashku për më pak se një vit, besimi dhe dituria se si të njohim situata të caktuara në fushë mund të rriten.

Tani është e rëndësishme të mos ndalemi vetëm në aspektet pozitive dhe të përqendrohemi në ato negative. Duhet të kujdesemi shumë për detajet dhe të kuptojmë se çdo top i vetëm mund të jetë vendimtar”.

Duhet që Milani të synojë më lart se Champions? Keni ndonjë lojtar që preferoni të përfshini gjithmonë me ndeshjen në zhvillim?

“Besoj se ne kemi për qëllim të kapërcejmë të gjitha ekipet që ishin para nesh vitin e kaluar. Hendeku ynë me 4 të parët ishte disa pikë.

Milan da scudetto? Pioli: 'Con qualche acquisto a gennaio...' | Primapagina  | Calciomercato.com

Tani ne po mendojmë ta përmirësojmë atë dhe të kapërcejmë Romën, Atalantan gjatë vitit. Një hap në një, një ndeshje në një herë.

Tani kundërshtari ynë është Roma dhe ne mendojmë vetëm për Romën. E vërtetë që ka lojtarë që e kanë këtë aftësi të hyjnë në lojë menjëherë edhe nëse luajnë një segment të ndeshjes, por unë gjithmonë përpiqem të fus formacionin më të mirë të mundshëm bazuar në kushtet tona dhe karakteristikat e kundërshtarëve tanë”.

Megjithatë, a është menaxhimi në 2-0 kundër Celtic pak pasiv? “Pajtohem, një ekip që merr disa përparësi nuk duhet absolutisht t’i lërë ato. Duhet të vazhdojmë të luajmë futbollin tonë me ndonjë rezultat, por nuk është gjithmonë aq e lehtë të dominosh ndeshjet.

Celtic në pjesën e dytë ndryshoi pozicione, ne nuk ia dolëm të jemi gjithmonë agresivë, por është gjithashtu e vërtetë që kemi shënuar golin e tretë në një rikuperim të lartë.

Ekipi i fortë ruan avantazhin gjatë gjithë lojës. Ky nuk është momenti im, por momenti ynë që duhet të përpiqemi ta bëjmë të zgjasë sa më gjatë që të jetë e mundur. Nuk kemi arritur asgjë, thjesht duhet të mendojmë për punën dhe ndeshjen tjetër”.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu