TRAJNERI I SASSUOLO: “Nuk dua të jem në stol ndaj Milanit! Më vjen trishtim se si ata…”

SuperLega gjithashtu është temë edhe te Sassuolo. Trajneri Roberto De Zerbi nisi konferencën për shtyp para Milanit duke folur për temën më të diskutuar. Këtu janë fjalët e tij për mikrofonët e SassuoloChannel:

“Unë jam shumë i prekur dhe i zemëruar për këtë gjë deri në atë pikë sa dje kemi biseduar me ekipin për gjysmë ore.

Është e drejtë të ndalemi siç ndodh ndonjëherë në shkollë kur programi ndalet!

Unë jam shumë i zemëruar sepse një grusht shteti u bë të dielën! Ky episod është i barabartë me një grusht shteti në futboll, në përmbajtje dhe në modalitet.

Në përmbajtje sepse futbolli i përket të gjithëve dhe është meritokratik.

Gjithçka u bë në errësirë, në mbrëmje, kur të gjithë flinin. Promovuan faqen, njësoj sikur vendosën flamurin e tyre duke vjedhur atë të dikujt tjetër…

Është një sjellje që bie ndesh me një të drejtë që nuk është e kufizuar vetëm në futboll, më të dobëtit mund të bëjnë rrugën e tyre, sikur të mos mund të ëndërronin për një të ardhme më të bukur se sa thotë origjina e tyre, sikur djali i një punëtori të mos mund të ëndërronte të ishte kirurg, avokat, mjek.

Diçka që më shkatërron nervat. Si në kohën kur ishim të vegjël: topi është i imi, e solla dhe luaj.

Ajo kohë ka mbaruar. Besoj se futbolli ka një rol të ndryshëm shoqëror nga sportet e tjera, është i njëjtë për Italinë dhe Evropën, e drejtë apo e gabuar.

Bërja e një SuperLega ku ata vendosin se kush duhet të hyjë dhe kush është jashtë, shkon për të hequr thelbin e futbollit.

E fillova këtë vit duke shtyrë ëndrrën për vendin e katërt, vendin e pestë, vendin e gjashtë.

Ndoshta kompania ime dhe unë jemi topa, sepse ne ende ëndërrojmë, por bëmë disa rezultate dhe këtu bëhet fjalë për ta vendosur fytyrën tonë.

Nëse ky është futboll modern, është diçka që nuk e respekton njeriun përpara futbollistit dhe tifozit.

Ne jemi pjesë e një ambienti të pasur, ku ka shumë para, dhe pastaj ata duhet t’i bëjnë vetes pyetje. Nuk më intereson nëse të gjitha këto skuadra janë në borxhe.

Jam krenar që jam pjesë e Sassuolo sepse mendon ashtu si unë. Në dhjetor, Sassuolo përfundoi i katërti në fushë.

Në janar ne mund të kishim forcuar ekipin. Unë madje nuk kam pasur gjysmë takimi me drejtorin Carnevali, sepse e dija momentin që po kalonim, nuk kisha gjysmë kërkese për të përforcuar ekipin dhe ne gjithashtu paguam për këtë zgjedhje dhe nëse të gjitha këto skuadra janë në borxh ata duhet t’i bëjnë vetes pyetje sesi drejtojnë bizneset e tyre.

Gjithçka është e gabuar. Mendoj se ka ardhur koha të ekspozohemi dhe ne. Nuk do të doja ta luaja ndeshjen nesër sepse Milani është pjesë e këtyre ekipeve themeluese dhe u thashë lojtarëve dhe Carnevalit.

Nëse Carnevali më detyron të shkoj, sigurisht që do të shkoj atje. Por unë u mërzita. Jam i zemëruar sepse futbolli më ka dhënë ushqim për 40 vjet dhe edhe unë i kam dhënë gjithçka futbollit dhe nuk e vë si çështje pune, shkon përtej punës dhe pagës, por pikërisht në sferën e vlerave, ndjenjave, rivaliteteve të futbollit Italian në të cilët janë luajtur kaq shumë lojëra, kaq shumë faqe janë shkruar.

Kështu që nuk më pëlqen dhe prandaj përpiqem ta luftoj atë sipas vlerave që prindërit e mi më kanë transferuar dhe duke mos ulur kokën ose duke pretenduar asgjë, edhe nëse mund të shkonte kundër, në të ardhmen, disa nga interesat.

Por është e drejtë që ne në futboll, si dhe Klopp, Bruno Fernandes, tifozët e Liverpool, të City, duhet të ekspozojmë veten. Kjo është një faqe e trishtuar, serioze, e rëndë, e cila mund të shkojë për të shkatërruar botën që unë dua dhe që unë e kam dashur dhe për të cilën kam shpenzuar veten në gjithçka dhe për gjithçka”.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu