Trajneri i Lyon ia hedh fajin Milanit për Lucas Paqueta!

Sigurisht që shitja e Lucas Paqueta ishte shumë e rëndësishme për Milanin në dritaren e fundit të merkatos së transferimeve. Klubi fitoi 20-21 milion euro nga Lyon, një shifër e mirë pas sezonit të keq të lojtarit.

E vërtetë që vlera ka rënë nga 38 milion që kuqezinjtë kishin shpenzuar në janar 2019 për të blerë brazilianin nga Flamengo, megjithatë nuk kishte asnjë mundësi të shitjes në kushte më të mira. Oferta më e mirë erdhi nga Franca, ku mesfushori po kërkon të ringjallet.

Rudi Garcia është i lumtur që ka një lojtar si Paquetà dhe në konferencën për shtyp ai u përpoq të shpjegonte se çfarë shkoi keq në Serie A:

“Unë e njihja atë mirë sepse ai luante në Itali. Në Milano ai kishte tre trajnerë të ndryshëm në një kohë të shkurtër. Ai kishte bërë gjëra të mira me Gattuso, pastaj kishte probleme me Giampaolo dhe nuk gjeti hapësirë ​​me Pioli”.

Trajneri i Lyon është i bindur se ish-Flamengo mund të rritet shumë dhe të rikthehet përsëri pas një negativi sezonin e kaluar në Milano:

“Ne duhet ta përgëzojmë Juninho, i cili e njeh atë që kur ka luajtur në Brazil. Ai është një lojtar ndërkombëtar. Ne jemi të lumtur që ai është kthyer në ekipin kombëtar pas arritjes te Lyon. Isha i sigurt se ai ishte një lojtar me cilësi të shkëlqyera dhe po mban pritjet që kishim prej tij”.

Deri më tani 0 gola dhe 0 asistime për brazilianin në Francë. Sidoqoftë, performanca e tij u vlerësua për frymën dhe cilësinë. Padyshim që te Lyon ata presin që ai të jetë më vendimtar në 20-25 metrat e fundit.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu