Trajneri i Belgjikës, çfarë fjalësh për Saelemaekers: “Zgjodhi klubin ideal, ju garanton se Alexis…”

Një fitore e bukur për blutë e Mancinit sot kundër Belgjikës. Vendi i tretë në turneun e Ligës së Kombeve u arrit nga Italia qe tregoi se ishin rikuperuar nga humbja e tyre e shëmtuar kundër Spanjës.

Djajtë e Kuq të Belgjikës, nga ana tjetër, u përpoqën të konfirmonin cilësinë shumë të deklaruar, por nëse ka një lojtar nga ekipi i Martinez që zhvilloi një lojë të shkëlqyeshme – nga pikëpamja e sakrificës dhe ndërtimit – ishte Alexis Saelemakers. Anësori belg, i cili aktualisht është titullar i Milanit të Piolit, u dallua duke dhënë shpirtin e tij në fushë.

Ai madje flirtoi me golin ne Torino, me një goditje të bukur në cep të shtyllave dhe me traversën që e pengoi atë të shënonte.

Në fund të ndeshjes, trajneri i Belgjikës Roberto Martinez u ndal për të folur për cilësitë e lojtarit Rossoneri, duke deklaruar se ai me siguri do të jetë një element kryesor i ekipit të tij kombëtar në të ardhmen. Dhe meritat e mëdha i takojnë Milanit, deklaroi Martinez!

Fjalët e tij për shtypin

“Ekipi ynë kombëtar ka vëzhguar me kujdes evolucionin e tij. Ai ka treguar shenja të shkëlqyera që nga U-21, por ndryshimi i madh filloi me mënyrën e tij të lojës te Milani.

Alexis tani është gati: sa më e rëndësishme eshte ndeshja, aq më shumë i përgjigjet ai. Shkoi në klubin perfekt, sepse Milani po rritet vazhdimisht dhe ai u përgjigj mirë te kuqezinjte. Do të jetë shumë i rëndësishem për të ardhmen e kombëtares belge”.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu