“Top Player i Milanit quhet Pioli! Ju tregoj sekretin e Ibrahimovic… Donnarumma? Absolut më i miri”

363 paraqitje në Serie A, pritje të bujshme dhe një karrierë të mrekullueshme të lidhur me dorezat: nga fanella e Palermos deri te ajo e Chievos: për tifozët dhe profesionistët Stefano Sorrentino ishte një portier i provincës i cili për disa sezone u shkaktoi dhimbje koke sulmuesve big në Serie A.

Duke folur për mikrofonat e Milannews.it, Stefano foli për marrëdhënien e tij me Pioli, mendimet e tij mbi Donnarumma dhe kujtimin e Ibrahimovic. Këto janë pyetjet dhe përgjigjet:

Një nga protagonistët e sigurt të këtij Milani është Stefano Pioli. Ju jeni trajnuar nga trajneri emilian në 2010: cili është kujtimi juaj për Pioli dhe në cilat aspekte e shihni atë të rritur?

“Kur bëhet fjalë për Stefano, thyen një derë të hapur me mua. Ai është një person i mrekullueshëm. Jam shumë i lidhur me të dhe duhet të them se, për shumë vite në botën e futbollit, gjetja e njerëzve si ai dhe e një thellësie kaq njerëzore është pothuajse e pamundur.

Ai ka një staf të nivelit shumë të lartë, ku të gjithë janë gjithmonë si ai në nivelin njerëzor dhe kjo është më unike sesa e rrallë.

Parma-Chievo 1-1, le pagelle: Sorrentino super, Bruno Alves di più

Unë jam i idesë që një trajner bëhet i shkëlqyeshëm kur ka një staf rreth tij që reflekton plotësisht qenien e tij.

Ai kishte aftësinë për të zgjedhur njerëz të pabesueshëm dhe që pasqyrojnë plotësisht karakterin e tij. Nga pikëpamja profesionale, duke parë karrierën e trajnerit, nuk habitem se çfarë po arrin apo çfarë ka arritur me kalimin e viteve.

Ne jemi shumë afër dhe unë jam i lumtur sepse ai po tregon se çfarë është në të vërtetë dhe është një trajner i cili lehtë mund të qëndrojë mes trajnerëve më të mirë në Evropë.

Unë kam një admirim të jashtëzakonshëm për të dhe fatkeqësisht pata fatin e keq të jem vetëm një vit me të sepse janë ata njerëz dhe trajnerë që mund të ndryshojnë karrierën tënde dhe të të japin atë qershinë mbi tortë pavarësisht se ku e takon në karrierën tënde.

Sorrentino: 'Pioli è il vero fuoriclasse del Milan' | Serie A |  Calciomercato.com

Kur ata më pyesin nëse jam i mahnitur nga Milani dhe rezultatet që po arrin, nga njëra anë unë them po sepse duke parë skuadrën kuqezi mbase ata nuk janë ende të pajisur për të fituar Scudetto por duke parë se kush ulet në stol them se ata e meritojnë atë pozitë”.

Me punën që Pioli ka bërë dhe me performancën e Ibrahimovic, cilat objektivat mund të synojë Milani?

“Të ëndërrosh nuk kushton asgjë. E vërtetë që në letër Milani nuk duket si një ekip i pajisur për të arritur qëllime të caktuara, por numrat, që nga bllokimi, flasin vetë.

Po flasim për një ekip shumë të ri që gjen udhëzuesin e tij te Ibrahimovic, një kampion i cili është pothuajse në moshën time (qesh).

Sidoqoftë, duhet thënë se nuk kanë shumë rezerva dhe në një kampionat të gjatë dhe me Europa League në mes kjo çon në lodhje të madhe fizike dhe mendore.

Ndërkohë, megjithatë, ata janë aty, me meritë, duke takuar shumë ekipe të shkëlqyera kundër të cilave u paraqitën mirë.

Oreksi pastaj vjen me të ngrënët. Gjatë viteve kemi parë shumë ekipe që shpenzojnë shumë dhe më pas luftojnë për të fituar. Nga ana tjetër, Milani po ndërton diçka që mund të zgjasë gjatë viteve dhe të kesh një trajner si Pioli në krye mund të argëtohet dhe të heq kënaqësi.

Në futboll gjithmonë ka pasur surpriza por ndërkohë ata meritojnë të qëndrojnë aty ku janë”.

Milanello: sorrisi e colloqui per Pioli durante l'allenamento - FOTO

Maldini, i cili tani është menaxher dhe me të cilin jeni përballur shumë herë në karrierën tuaj, sigurisht kontribuoi në zgjedhjen e konfirmimit të Pioli. A e prisnit që ai të ishte gati për një rol ekzekutiv?

“Situatat duhet të ndahen gjithmonë. Shumë e lehtë të thuash që një lojtar i shkëlqyeshëm mund të bëhet një menaxher i shkëlqyeshëm ose një trajner i shkëlqyeshëm.

Nëse keni qenë një kampion është sigurisht sepse keni diçka më shumë se të tjerët, por gjithashtu duhet të shihni detyrat që keni. Duke e parë atë nga jashtë, më duket se Paolo që kur mori drejtimin e ekipit po arrin rezultate të mëdha që po i dëshmojnë të drejtë. Jam shumë i lumtur për të sepse ai është një nga ato figurat që, si kundërshtar dhe sportist, janë të mirë për futbollin.

Kemi nevojë për njerëz si ai. Përveçse është mbrojtësi më i mirë në botë në rolin e tij, ai gjithashtu po tregon se kupton shumë në rolin e tij si menaxher dhe është qershia e mëtejshme e tortës së një karriere të jashtëzakonshme sportive”.

Milan, Ibrahimovic testimonial contro il Covid fa impazzire i social -  Virgilio Sport

Një zgjedhje tjetër nga Maldini, së bashku me Boban, ishte ajo e kthimit të Ibrahimovic. Edhe ju keni pasur një karrierë të gjatë dhe keni demonstruar performancë të shkëlqyeshme fizike dhe mendore gjatë viteve. Për të arritur në këtë gjendje, sa e rëndësishme është koka dhe sa e rëndësishme është qëndrueshmëria?

Koka është motori i gjithçkaje. Do të të jap një shembull për veten time sepse unë e njoh Ibrahimovic si një kundërshtar dhe fatkeqësisht jo si një shok skuadre. Unë ju them se në jetën e përditshme kam bërë shumë më shumë sakrifica nga mosha 32 vjeç e më shumë sesa më parë: ushqyerja, pushimi, parandalimi dhe arritja i pari në fushë. Mosha është atëherë një numër. Ne duhet të heqim qafe këtë besim se një lojtar është i vjetër në moshën 33, 35 ose 38 vjeç.

Nëse një lojtar ka integritet fizik dhe dëshirë për të bërë sakrifica, për të mos u dorëzuar kurrë, zemërimi kur e humbni ndeshjen kjo do të thotë që ju keni një kokë të re.

Nuk do të thotë asgjë të jesh 23 ose 40 sepse kjo është një forcë unike dhe pa moshë. Kjo ka qenë forca ime dhe është e Ibrahimovicit. Përveç se është një kampion absolut, është e qartë se ai është një shembull për t’u ndjekur. Tani që jam ndalur kur miqtë e mi më thërrasin të shkoj duke vrapuar them jo dhe a e dini pse? Sepse kam punuar kaq shumë më parë dhe tani nuk më pëlqen më (qesh).

Milan, il futuro di Donnarumma è un rebus: i rossoneri studiano soluzioni  interne. La situazione - Mediagol

Si portier, cilat aspekte të lojës dhe karakterit të Donnarumma ju befasojnë dhe cilat mendoni se duhet të përmirësojë?

“Në moshën e tij, me të gjitha paraqitjet që ka nga ndeshja e parë që luajti deri në të fundit, ai i luan të gjitha ndeshjet me thjeshtësi dhe qetësi të pabesueshme nëse gjërat shkojnë mirë ose keq.

Kjo është një dhuratë e shkëlqyer që ai ka. Për përmirësimin, flisni me dikë që ka thënë deri ditën e fundit se gjithmonë ekziston një mënyrë për t’u përmirësuar. Këshilla që unë mund t’i jap Gigio, edhe nëse ndoshta nuk i duhet, është që të vazhdojë të gjejë aspekte të lojës së tij që dëshiron t’i përmirësojë dhe të mos jetë kurrë i kënaqur. Tani për tani, ai është portieri më i mirë në Serie A, duke llogaritur gjithashtu marrëdhëniet me moshën”.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu