“Tonali lojtar i veçantë, Milani mund t’ia dali. Maldini shembull, kurse Ibra ka sfidën në gjak”

Duke folur në mikrofonat e Milanneës.it, ish-kapiteni historik i kuqeznjve, Massimo Ambrosini analizoi të kaluarën e tij në Milano dhe të tashmen e ekipit të drejtuar nga Stefano Pioli.

Këto janë pyetjet dhe përgjigjet:

Ne fillojmë nga e kaluara dhe pastaj lëvizim drejt së tashmes. Dje ishte ditëlindja e Berlusconi, një president historik i Milanit.  Sa e rëndësishme ishte harmonia midis presidentit dhe drejtuesve të formuar nga Galliani dhe Braida në fitoret e Milanit tuaj?

“Kishte një bashkim të madh midis ekipit dhe drejtuesve. Sigurisht që harmonia është baza e sukseseve të një kompanie të madhe, por më pas kishte edhe komponentë të tjerë të rëndësishëm që varionin dhe preknin të gjithë njerëzit që punuan në Milanello. Kishte një bashkim vërtet unik drejt qëllimit të përbashkët”.

Padyshim, sukseset kanë ardhur për grupin e pabesueshëm që keni qenë. Në muajt e fundit, duke parë dokumentarin “The last dance” të Chicago Bulls, ka shumë ngjashmëri me Milanin tuaj për sa i përket motivimit dhe shpirtit fitues. Cilat ishin pikat e forta të grupit tuaj dhe sa e rëndësishme ishte një figurë si Ancelotti, pra  si Phil Jackson?

“Carletto na bëri të ndihemi mirë dhe dinte të na kuptonte. Ai merrej me një numër të madh të personaliteteve të ndryshme dhe dinte si të na bashkonte dhe ta përziente grupin. Dallimi është se në ekipin tonë nuk kishte asnjë Michael Jordan, një figurë që provokoi ose stimuloi ekipin ose ishte e një niveli tjetër, por ne ishim një grup i shkëlqyeshëm me karaktere të pajtueshëm dhe fitues”.

Në shumë vite me kuqezinjtë ju e keni ndarë fushën me shumë kampionë. Cili lojtar ju ka mahnitur me etikën e punës dhe talentin?

“Padyshim Paolo Maldini. Për gjithçka që ka bërë me Milanin dhe për të gjitha kohët që e ka bërë. Ai ishte një shembull i vazhdueshëm si në qëndrime ashtu edhe në trajnimet e përditshme, ku kishte një profesionalizëm unik”.

Milan, Ambrosini ricorda: "Costringemmo Maldini a firmare"

Sa mendoni se është rritur në këtë rol të ri Paolo?

“Pyetje interesante. Ai është një person që ka fituar besim, njohuri dhe që ka pasur mundësinë të bëjë atë që dëshiron në mënyrë të pavarur me njohuritë që ka grumbulluar me kalimin e kohës. Paolo ka pasur përulësinë të rrethohet me njerëz që mund ta ndihmojnë dhe tani ai është në pozicion për të menaxhuar personalisht këtë rol të rëndësishëm “

Midis goditjeve që kreu është Sandro Tonali. Cilat janë karakteristikat që ju pëlqejnë më shumë tek ish-mesfushori i Brescia? A mendoni se loja në ekipin që mbështesni është një pro apo një kundër?

“Mendoj se luajtja e futbollit është e njëjtë në çdo skuadër, sigurisht Milani mund të ketë qenë një stimul në zgjedhje, por kur fillon stërvitjen dhe bashkohesh në një grup, këto aspekte nuk llogariten gjithashtu sepse profesionalizmi është një aspekt që ndahet nga ky komponent.

Për të luajtur futboll, duhet të jesh në gjendje të luash mirë kudo. Ai është një djalë që ka një stil loje dhe një mënyrë për të prekur topin që e bën të qartë se ai ka diçka të veçantë. Duke folur nga një aspekt thjesht teknik, ai e përfundoi sezonin e kaluar me disa probleme dhe kështu që tani i duhet të luajë, për të marrë njohuri dhe siguri.

Mos të harrojmë se është datëlindja 2000 dhe se i duhet kohë për tu rritur. Ai është me fat që të bashkohet me një grup të themeluar mirë, me dy mesfushorë që po bëjnë gjëra të jashtëzakonshme dhe për këtë arsye do të kenë kohën për të demonstruar cilësitë e tij”.

Nga të rinjtë tek ekspertët. Ju gjithashtu ndatë fushën me Ibrahimovic. Cila është kujtesa juaj për suedezin?

“Ato janë kujtime të përditshme, përfshirë dëshirën e cituar shpesh për të shkëlqyer në çdo ushtrim që është bërë, jo vetëm ndeshjet. Klima e konkurrencës së shëndetshme që ne krijuam së bashku me të, si grup. E vlerësuam atë sepse ai është një lojtar që ka sfidën në gjak. Ai gjithmonë ka nevojë për dikë ose diçka për ta stimuluar dhe ne ishim një grup që nuk u përmbajt”.

A mendoni se Chiesa mund të jetë emri i duhur për të nisur Milanin drejt objektivave të mëdha?

“Milani tashmë ka një sistem të provuar. Mund të luftojë për kreun e tabelës. Chiesa do të rriste nivelin e cilësisë të çdo skuadre që do të vinte bast mbi të. Ardhja e një lojtari si Chiesa do të rriste shanset për të arritur një qëllim kaq të rëndësishëm”.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu