“Tonali duhet të pritet, ai duhet të rritet”: këshillat e një legjende kuqezi!

Sandro Tonali ishte goditja më e madhe e Milanit në seancën e fundit të tregut të transferimeve. Klubi ka vendosur të investojë në talentin e rritur në Brescia dhe pret shumë prej tij (rreth 35 mln euro)

Deri më tani performanca ka qenë në përgjithësi e mjaftueshme, sigurisht që diçka më shumë pritet me kalimin e ndeshjeve dhe kohës.

Një periudhë normale përshtatje për një lojtar të ri që vjen nga një realitet krejt tjetër. E rëndësishme është të përmirësohemi vazhdimisht.

Demetrio Albertini, i intervistuar nga La Gazzetta dello Sport, foli për Tonalin si më poshtë:

“Unë nuk ndryshoj mendim për të, ai duhet të rritet në vetëdije dhe duhet të presë. Kur isha duke luajtur ishte thënë që të huajve duhet t’u jepej një vit kohë, me një djalë njëzet vjeçar i njëjti koncept duhet të zbatohet”.

Ish-mesfushori i Milanit beson se duhet durim. Numri 8 i kuqezinjve në fund do të lulëzojë, por atij duhet t’i jepet kohë.

Do të ishte gabim të bëheshin gjykime të parakohshme për një lojtar të ri.

Një tjetër futbollist që nuk është i ri, por në çdo rast është thelbësor për Milanin është Zlatan Ibrahimovic. Në ndeshjet e fundit mungesa e tij, si ajo e Simon Kjaer, është ndjerë jashtë mase.

Albertini për suedezin shprehu mendimin e tij: “Të kesh atë në fushë nuk është e mjaftueshme, por është thelbësore. Si Lukaku për Interin. Shpresoj që dëmtimi të mos zvogëlojë fuqinë e Zlatan kur të kthehet: për një atlet të moshës së tij, ndalesat fizike mund të peshojnë, mos ta harrojmë atë”.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu