TOMORI: “Te Chelsea kam kaluar 15 vite jetë, por Milanin e dua shumë! Në Angli nxitohet shumë, kurse këtu…”

Fikayo Tomori, mbrojtësi i Milanit dhe nder me te dalluarit ne Anfield ndaj Liverpool por edhe per sezonin qe ka nisur dhe ate qe u mbyll, foli për DAZN gjatë episodit të parë të formatit ‘Culture’. Këtu janë deklaratat e tij:

Mbi emrin e tij: “Është me prejardhje nigeriane. Emri im i parë do të thotë “Zoti më ka mbushur me gëzim”. Është një frazë: në Nigeri, prindërit shpesh zgjedhin një frazë që i jep fëmijës një emër”

Për kombësinë e tij: “Ndihem shumë nigerian. Kur isha i vogël prindërit më flisnin në Youruba, grupi etnik të cilit i përkisja. Ushqimi im i preferuar është orizi Jollof, një lloj zierje orizi; nuk di si ta përshkruaj, por është një pjatë shumë e shijshme, shumë afrikane, shumë e fortë”.

Transferimi në Kanada: “Kur nëna ime ishte 22-23 vjeç, babai im u transferua në Angli dhe nëna ime bëri një udhëtim në Kanada për të parë një mik; babai im e vizitoi atë, ata ishin tashmë së bashku në atë pikë dhe linda unë.

Unë u transferova në Angli si fëmijë, edhe pse kthehesha në Kanada çdo vit; kam shumë miq të familjes atje: kur mendoj për Kanadanë, vetëm gjërat e mira më vijnë në mendje”.

Ekipi kombëtar: “Në fillim luaja për Kanadanë. Kam luajtur ndeshjen e parë në Meksikë, pastaj marsin e ardhshëm kundër Anglisë në Angli; kishte shumë shokë dhe shokë të skuadrës, përfshirë Aina dhe Rashford: ne kishim luajtur së bashku të Shtunën dhe më pas i sfidova me ekipin kombëtar, dhe ne gjithashtu fituam”.

Për miqësinë e tij me Tammy Abraham, sulmuesi i Romës: “Unë jam shumë i lumtur për të. Ne flasim pothuajse çdo ditë. Ne filluam të luanim për Chelsea kur isha 7 vjeç dhe më pas arritëm në Ekipin e Parë: atje doni të shkoni kur ju rriteni, por nuk e dini nëse do të ndodhë ndonjëherë.

Mbaj mend kur shënova golin e parë dhe ai shënoi një hat-trick: ishte dita më e mirë e jetës sonë”

Për Milanin: “Të kthehem te Chelsea me Abraham? Tani ndihem mirë në Milano, e dua Milanin. Natyrisht Chelsea ka qenë një pjesë shumë e rëndësishme e jetës sime për 15 vjet dhe kam arritur të realizoj ëndrrat e mia duke luajtur në të gjitha garat, por tani jam shumë i lumtur në Milano dhe jam i kënaqur me atë që po bëjmë; tani ne gjithashtu kemi Ligën e Kampionëve më në fund dhe ndoshta ne mund ta fitojmë atë si Chelsea”.

Për Milanin: “Ndihem shumë mirë këtu. Eshtë ndryshe nga Anglia: ritmet janë më të relaksuar, të gjithë janë gjithnjë me nxitim atje, gjithçka është më e qetë këtu.

Më pëlqen mënyra e jetesës italiane: pas stërvitjes pi një kafe, ben një shëtitje te qetë … Mbaj mend herën e parë që pashë Duomo: ishte … wow! Ishte diçka e veçantë, aq mbresëlënëse, aq italiane”.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu