Tomori, shpërblimi i ndarë në dy pjesë | Plani i Maldini dhe ndikimi i Tuchel te Granovskaia…

Kundër Fiorentina-s një tjetër performancë bindëse nga Fikayo Tomori. Mbrojtësi anglo-kanadez shmangu një gol me një pritje në linjë dhe me një avancim që solli fitoren 3-2 të Milan. Në mes, disa ndërhyrje të tjera të mira…

Stefano Pioli dhe drejtuesit kuqezi janë të impresionuar nga performanca e tij. Ata kishin besim tek ai kur arriti i huazuar nga Chelsea në janar, por lojtari shkoi përtej pritshmërive.

Tomori u përshtat mjaft shpejt me mjedisin e Milanellos dhe me mekanizmat e trajnerit, të cilat e lejuan atë të ishte menjëherë vendimtar kur u thirr për të luajtur…

Paolo Maldini dëshiron që Tomori të mbetet në Milano. Blerja përfundimtare e kartelës kushton 28 milion euro, shuma e rënë dakord me Chelsea kur u përcaktua marrëveshja për huanë me të drejtën e shlyerjes.

Një çmim sigurisht jo i ulët, do të nevojitet një përpjekje nga klubi kuqezi dhe do të jetë e mundur të bëhet veçanërisht në rast të kualifikimit në Ligën e Kampionëve.

Gazeta Tuttosport shpjegon se Maldini donte ta merrte Tomori plotësisht që në janar 2021. Por Frank Lampard, atëherë trajner i Chelsea, kundërshtoi pavarësisht se nuk i dha hapësirë ​​mbrojtësit anglo-kanadez për muaj të tërë.

Operacioni u bë vetëm në huazim dhe fiksimin e një shume të lartë për blerjen, në mënyrë që të favorizonte një kthim të mundshëm në Londër pasi Blutë kishin ende konsideratë të mirë për lojtarin.

Milani, në fuqinë e një kualifikimi të mundshëm të Ligës së Kampionëve, mund të blejë Tomorin.

Tuttosport shpjegon se Maldini mund të përpiqet të diskutojë 28 milion eurot me Chelsea, ndoshta duke krijuar një pjesë fikse dhe një pjesë bonus.

Do të jetë e nevojshme të shihet nëse Marina Granovskaia, e plotfuqishme e klubit londinez, do të jetë në dispozicion për të negociuar në kushte të ndryshme ekonomike nga ato të rëna dakord në janar.

Shumë do të varet gjithashtu nga Thomas Tuchel, i cili do të duhet t’i tregojë menaxhmentit nëse është i interesuar në kthimin e Tomori në Londër ose nëse ai do t’i japë dritën jeshile shitjes.

Në këtë skenar të dytë do të ishte më e lehtë për Milanin të negocionte një ndryshim në kushtet ekonomike të marrëveshjes me Chelsea.

Në çdo rast, pothuajse gjithçka kalon përmes kualifikimit për në Ligën e Kampionëve të ardhshëm.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu