Tomori “milanist”: Urojmë që emrat tanë sivjet të shkruhen në histori! Te debutimi në derbi më ndodhi diçka që nuk e prisja…

Fikayo Tomori dha një intervistë të gjatë për Sky Sports Neës ku përsëriti sërish faktin se sa mirë ndihet kuqezi dhe se është në brendësi të projektit…

Për aventurën te Milani: “Ndihem pjesë e projektit. Po përpiqem të shfrytëzoj maksimalisht këtë përvojë, të jem vetvetja, të mësoj gjuhën dhe ta kuptoj atë.

Këtu gjithçka është shumë më taktike, duhet të mendosh më shumë dhe të jesh më i kujdesshëm në pozicion.

Në Angli loja është më e shpejtë. Si momenti kur një portier kap një top dhe pastaj papritmas ka sulmues dhe anësorë që bëjnë presion fort. Këtu në Itali është pak më ngadalë. Ka shumë më tepër raste kur je një kundër një dhe gjithmonë duhet të dish se ku është topi. Disa gjëra janë të ndryshme dhe duhet kohë për tu mësuar”

Debutimi në Coppa Italia ndaj Interit: “Nuk e mendoja se debutimi im te Milani mund të ndodhte në derbin e Milanos. Para ndeshjes, kam menduar për të gjitha kohërat që shikoja ndeshjet midis Milanit dhe Interit në TV.

Bëra debutimin tim në derbin e Milanos dhe nuk ishte diçka që unë mendoja se do të ndodhte. Para ndeshjes, kam menduar për të gjitha kohët që i kisha ndjekur si sportdashës…

Debutimi në një ndeshje si kjo ishte një ëndërr që u bë realitet. Duke shkuar në stadium, pashë tifozët me flamuj të mëdhenj që këndonin dhe brohorisnin. Ju mund të ndjeni gjithë pasionin e tyre. Kur trajneri më tha që të bëja nxehjen muskulore isha pak nervoz dhe nuk ndodh shpesh, por ishte fantastike të luaja atë lojë”

Mbi derbin e së dielës: “Të dy ekipet janë në dy vendet e para në renditjen e kampionatit, do të jetë një lojë shumë intensive. Sa keq që për shkak të koronavirusit nuk do të ketë tifozë, por ne shpresojmë të fitojmë dhe të kthehemi në krye të renditjes”.

Për thirrjen e Milanit: “Unë isha në shtëpi dhe agjenti im më tregoi për telefonatën… Ishte një moment surreal, ndjeva që Milani më donte fort dhe kjo më bëri edhe më të etur për të ardhur”.

Ibrahimovic: “Ai është fantastik për mua, ka një personalitet të shkëlqyeshëm dhe është një legjendë në futboll. Ai është një udhëheqës që e bën zërin e tij të dëgjohet në fushë, është motivues dhe inkurajues.

Nëse ai ka arritur ai ka nivele të caktuara, thjesht shikoni mënyrën se si ai flet dhe luan. Unë kam qenë këtu për disa javë, por e shoh se ai është gjithmonë i përqendruar, i vendosur dhe i motivuar.

Ta shohësh atë nga afër është ndryshe dhe është vërtet magjepsëse”

Për jetën në Itali: “Më ka pëlqyer gjithmonë ideja për të luajtur në një vend tjetër, kështu që nuk ishte një tronditje e madhe mendore.

Photo LaPresse – Spada January 30 , 2021 Bologna Italy Soccer A.C. Milan- Season 2020-2021 – Serie A Bologna vs Ac Milan In the pic: Fikayo Tomori PUBLICATIONxINxGERxSUIxAUTxONLY Copyright: xSpada/LaPressex

Gjithmonë kam menduar se do të ishte një përvojë e mirë. Unë jam duke u argëtuar, padyshim që nuk mund ta shoh familjen time aq shumë, por për fat të mirë mund të flas me ta në FaceTime”.

Javët e para në Milano: “Unë u mirëprita me krahë hapur dhe ndihem i qetë me ekipin. Ka ende një rrugë të gjatë për të bërë dhe ne shpresojmë të jemi në gjendje të bëjmë diçka të veçantë, kështu që të gjithë emrat tanë do të shkruhen ne histori”

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu