Tomori ka falënderime për Milanin dhe Maldinin! “Kam vetëm një objektiv në sytë e tij…”

Milani u magjeps nga Fiyako Tomori dhe anasjelltas. Qendra angleze mbërriti në huazim janarin e kaluar nga Chelsea dhe brenda gjashtë muajsh ai i bindi të gjithë në mjedisin Rossoneri, aq sa menaxhimi i klubit pagoi 28 milionë euro në arkën e londinezëve për të marrë kartonin e plotë.

Mbrojtësi vazhdoi të bënte mirë edhe këtë sezon, aq sa ai meritoi thirrjen e Southgate në ekipin kombëtar (nuk kishte ardhur që nga viti 2019).

Tomori sot foli në konferencën për shtyp në funksion të ndeshjeve të ardhshme kualifikuese të Kupës së Botës nga Tre Luanët kundër Andorrës dhe Hungarisë, duke komentuar lamtumirën me Blutë dhe ardhjen në Serie A.

Këto janë fjalët e tij: “Ishte një moment i vështirë [te Chelsea], çdo lojtar dëshiron të luajë dhe unë pata mundësinë ta bëj këtë në Milano.

Kur ndodhi, në një klub kaq të madh, isha shumë i lumtur dhe i emocionuar. Jam shumë i lumtur që ka shkuar aq mirë deri tani, ne e kemi filluar sezonin e ri shumë mirë. Klubi ka treguar shumë besim tek unë dhe jam vërtet i lumtur me këtë. Atje ndihem i qetë dhe më ka çuar të arrij këtu, kështu që gjithçka po shkon shumë mirë”.

Mbrojtësi më pas foli për Paolo Maldinin dhe se sa e rëndësishme është ai për të në këtë periudhë: “Siç thashë më parë, kur më foli ai ishte si ‘Ww, është Paolo Maldini’. Ka një lloj presioni duke e ditur se ai po shikon çdo ndeshje dhe është atje në stërvitje çdo ditë.

Duke qenë mbrojtës, dua ta lë përshtypje, kështu që kur isha në gjysmë të huazimit sezonin e kaluar – rreth prillit – kam biseduar me të dhe kam folur për mënyrën se si ai e sheh lojën time, atë që kam nevojë për të përmirësuar …

Jo vetëm me mua por me mbrojtës të tjerë të krahut, mbrojtës të tjerë, lojtarë të tjerë në përgjithësi, është vërtet tërheqëse. Duke pasur një legjendë si Maldini, kur ai thotë diçka që sheh duhet ta dëgjosh. Është padyshim një gjë e mirë ta kesh pranë dhe ai ishte një ndihmë e madhe për mua”.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu