TIMES l Gjobat për themeluesit e Super League, UEFA sfidon hapur Gjykatën e Madrid!

Rikthehemi për të folur për historinë e çuditshme të Superligës Evropiane, turneu i rezervuar për elitën evropiane që u refuzua disa muaj më parë.

Të premten, gjykata e Madridit i kërkoi UEFA -s të mos konfirmojë gjobat dhe dënimet përmes një vendimi…

Ideja, e cila erdhi kryesisht nga Real Madrid, Barcelona dhe Juventus, ishte që të ‘falnin’ dymbëdhjetë klubet që fillimisht u bashkuan me Superligën, përfshirë Milanin. Por UEFA është shprehur ndryshe, pa ndryshuar qëndrimin ndaj klubeve të lartpërmendura.

Sipas Times, burime pranë organit të Nionit kanë bërë të ditur se nuk duan të ndjekin direktivat që vijnë nga gjykata spanjolle.

Sanksionet, ekonomike dhe sportive, do të konfirmohen dhe vendosen sipas procedurës. Atëherë gjithçka do të shqyrtohet nga Gjykata e Drejtësisë e Bashkimit Evropian.

UEFA gjithashtu ka mbyllur zyrtarisht idenë e një Superlige të re të riorganizuar dhe më pak të kufizuar.

Organizata kryesore evropiane e futbollit ka bërë të ditur se refuzimi i tifozëve në fakt ka varrosur të gjithë shpresën për t’i dhënë jetë këtij turneu të veçantë dhe të pasur.

Megjithatë, nuk mungojnë gërmimet në aksin Madrid-Nyon. Nga ana tjetër, gjykata ka bërë të ditur se synon të ndërmarrë veprime kundër pozicioneve të tjera të papërshtatshme nga UEFA.

Çështja e Superligës, edhe pse tani e largët dhe jo aktuale, është ende shumë diskutim.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu