Theu rekordin e Pele, Milani ndjek talentin nga Uruguaji: mund të vishet kuqezi për 1.5 mln euro

Jo vetëm Kaio Jorge, Milani gjithashtu mund të vazhdojë të shohë elementë të tjerë në Amerikën e Jugut dhe mes tyre është edhe i riu Nicolas Siri.

Kushdo që ndjek futbollin nga afër do ta njohë atë shumë mirë: sulmuesi i Danubio – jo shumë kohë më parë – tërhoqi vëmendjen duke u bërë lojtari më i ri profesionist që shënoi një hat-trick, duke mundur Pele.

Futbollisti uruguajan ka shënuar tre gola kundër Boston River, në moshën 16 vjeç, 11 muaj dhe 2 ditë.

Sidoqoftë, trigolëshi i brazilianit Pele kishte arritur në Kupën e Botës 1958, kundër Francës, 17 vjeç e 8 muaj.

E pamundur të mbetet pa u dalluar cilësia e  Nicolás Siri. Lojtari nga Montevideo, i cili sapo mbushi 17 vjeç në 17 prill, sipas asaj që raportohet nga Calciomercato.it, mund të bashkohet me Milanin së shpejti. Klubit – thuhet – iu ofrua mundësia të vinin në dorë sulmuesin uruguajan për vetëm 1.5 milion euro, përfshirë komisionet.

Sidoqoftë, një përqindje e një rishitje të mundshme në të ardhmen do të shkonte te Danubio.

Milani, pra, vazhdon të jetë shumë i vëmendshëm ndaj tregut të transferimeve të shumë të rinjve. Politika e re kuqezi parashikon blerjen e lojtarëve me përvojë të tillë si Olivier Giroud, i cili pritet në Milano në orët e ardhshme për të nënshkruar kontratën e tij për 3.5/4 milion neto në sezon për dy vjet, por edhe të lojtarëve shumë të rinj.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu