Theo Hernandez, një zëvendës nga Ukraina! Këshilla e një ish-kuqeziu

Ndër operacionet që Milani do të bëjë në tregun tjetër të transferimit të verës do të jetë blerja e një mbrojtësi të ri të majtë.

Stefano Pioli nuk ka një zëvendës të vërtetë të Theo Hernandez në organikë dhe drejtuesit do të rregullojnë këtë mungesë.

Këtë sezon trajneri ka përshtatur Diogo Dalot në rolin e anësorit të majtë. Portugezi ka alternuar shfaqje të mjaftueshme me të tjera që nuk ishin bindëse.

Pozicioni i tij natyror është ai i mbrojtësit të djathtë, por aty është Davide Calabria dhe mund të luajë edhe Kalulu.

E ardhmja e Dalot – ndërkohë – është e pasigurt, pasi ka arritur në huazim nga Manchester United dhe nuk ka bindur plotësisht.

Milani tashmë ka një mbrojtës të majtë nën kontratë i cili, megjithatë, nuk është aktualisht në ekip.

Ky është Diego Laxalt, në një huazim të thatë te Celtic dhe i cili do të shitet plotësisht në tregun e verës.

Shpresa është që klubi i Glasgou të vendosë të hyjë në negociata për të blerë kartonin, përndryshe kuqezinjtë do të duhet të presin për oferta të tjera ose të propozojnë lojtarin.

Mauro Tassotti, një ish i shkëlqyeshëm i Milanit dhe zëvendës aktual i Andriy Shevchenko në ekipin kombëtar të Ukrainës, në intervistën dhënë gazetës Tuttosport sugjeron blerjen e Vitaliy Mykolenko:

“Unë kurrë nuk kam biseduar me Milan. Kur u pyeta për një profil interesant të futbollit ukrainas, përmenda emrin e tij. Ai është një lojtar i ri që mund të jetë i dobishëm për kuqezinjtë, por ne duhet t’i japim kohë të rritet”.

Mykolenko do të mbush 22 vjeç në fund të majit, ai është një futbollist i cili, për shkak të moshës dhe potencialit të tij, mund të jetë pjesë e projektit të Milanit.

Dinamo Kiev do të dëshironte rreth 15 milion euro për të shitur xhevahirin e tyre, por çmimi është i negociueshëm.

Sigurisht që Paolo Maldini kishte mundësinë të fliste me Shevchenko për këtë lojtar. Për t’u parë nëse një negociatë me Dinamo Kiev do të fillojë ose jo.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu