Theo Hernandez ndez derbin e Milanos: Tani jemi ndryshe, i befasuar nga vetja! Dua Champions dhe premtoj se…

Qëndroi në Milanello – i injoruar në mënyrë të pakuptueshme nga thirrjet e ekipit kombëtar francez dhe trajneri Deschamps – dhe tani  do të jetë ndër të parët që përqafon Zlatan Ibrahimovic.

Theo Hernandez është një tren që nuk ndalet kurrë. Ide të qarta, gjithmonë dhe fjalë që kanë “aromë” ambicie dhe këmbëngulje.

I intervistuar nga Corriere della Sera, mbrojtësi francez i krahut bën një vlerësim të objektivave ​​të sotëm të Milan dhe sidomos atyre sezonalë.

Milan, report ammonizioni: primo giallo per Theo Hernandez - IlMilanista.it

Sigurisht, gjitçka duke filluar nga 17 tetori, derbi ndaj Interit: “Tani ne jemi një tjetër Milan, mund t’ia dalim”, thotë ai. “Krahasuar me një vit më parë ndihemi shumë më të fortë, jemi më të fortë. Gjithçka ka ndryshuar. Ne jemi të qetë, shumë, gjithashtu e dimë që nuk është vetëm një ndeshje, por derbi”.

“Ne duhet të luajmë siç kemi bërë deri më tani. Vrapim, luftë sportive. Dhe duke bërë më të mirën për ta fituar atë. Milani ka humbur katër derbi radhazi? Po, por këtë herë mund të fitojmë. Tani ne kemi një ekip shumë të mirë, ekziston një grup i vërtetë. Dhe tifozët janë me ne. Ekziston gjithçka”.

Eshtë e panevojshme të thuhet, kthimi i mikut të tij Ibra është thelbësor: “Që kur ai arriti – vazhdon Theo – gjithçka ka ndryshuar. Ai na ndihmon, na flet, na mbështet, një nga një. Një udhëheqës”.

Milan, Theo Hernandez polemico su Instagram: escluso in Nazionale -  Footballnews24.it

Ibra dhe Stefano Pioli: “Me të gjërat ishin të qarta. Ai na tha çfarë të bëjmë dhe si ta bëjmë. Ai erdhi në një moment shumë të vështirë, ne nuk po fitonim dhe tifozët nuk ishin të lumtur. Jemi rritur shumë. Ekipi, por edhe unë personalisht. Është e jashtëzakonshme”.

“Kur doli lajmi se Pioli mund të largohej, nuk e kuptova pse: ai po bënte shumë mirë. Por për fat të mirë ai qëndroi. Dhe tani ne jemi atje lart”.

Dhe në fakt, Milani mbërrin në derbi si i pari në renditje: “Ne kemi punuar shumë gjatë karantinës, nuk është rastësi që nuk kemi humbur kurrë. Por rruga është e gjatë”.

Milan, la dichiarazione d'amore di Theo Hernandez: "io capitano? Sarebbe un  sogno"

“Jam këtu prej një viti, periudha më e lumtur e karrierës time. Jetoj një ëndërr. Pas vështirësive të dy viteve të fundit, nuk prisja një rritje kaq të shpejtë, por e di se çfarë lojtari jam, i njoh cilësitë e mia. Kur arrita thashë: dua të bëhem mbrojtësi më i mirë. Ka shumë të tjerë të fortë në atë rol, por pas një viti si ky, kuptova se mund t’ia dal”.

Gjithashtu me ndihmën e Paolo Maldini: “Por unë duhet të vazhdoj të punoj. i detyrohem Maldinit që më donte te Milani, shokëve të mi të skuadrës që më ndihmojnë dhe trajnerit tim që po më ndihmon të rritem. Si fëmijë kam bërë budallallëqe, por në realitet e konsideroj veten të qetë dhe të gëzuar. Maldini ishte thelbësor për mua, kur më thirri nuk kisha dyshime. Milani është Milani. Dhe atëherë ishte ai, një kampion absolut. Këshillat e tij janë të paçmueshme”.

“Jam i lumtur dhe jam këtu për t’u kthyer në Champions League. Me Milanin. Ka një ndjenjë, mes trajnerit dhe nesh. Do të jetë e vështirë, por duam ta bëjmë atë. Dhe ne mundemi. Dhe nëse kjo ndodh. i lyej flokët kuq e zi. Në mes, kampionati i Milanit”.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu