THE SUN: Njihuni me fëmijën e mrekullueshëm të Milanit! 13 vjeç por ka shënuar 483 gola në 87 ndeshje!

Vazhdon projekti i ri kuqezi! Nga moshat te ekipi i pare, klubi deshiron te ktheje te shkuaren e lavidshme dhe mrekullia e re e Milanit quhet Francesco Camarda!

Nuk e keni degjuar kurre, sepse askush nuk e kishte degjuar deri tani kur The Sun vendosi t’i shkruante nje artikull duke e quajtur Wonderkid!

Motivi? Ka shënuar 483 gola në 87 ndeshje – një mesatare prej më shumë se pese për ndeshje.

Makina e golit eshte vetem 13-vjeç, italian dhe po vazhdon ngjitjen e tij…

Thuhet se ai ka shënuar 247 gola në vetëm 40 ndeshje në 2017-18-një mesatare prej 6.1 per ndeshje.

Pastaj gjeti rrjetën 172 herë në 31 ndeshje sezonin pasues, pastaj 64 në 16 në 19-20 që e çoi në totalin e tij mahnitës.

Skautisti e njohur Sciabolata Morbida e solli atë në vëmendjen e fansave me një twitter që ishte e vështirë të besohej.

Ai shkroi së bashku me një grafik që detajon statistikat: “Ai është Francesco Camarda, një sulmues i vitit 2008 i cili është në vitin e tij të pestë me Akademine e Milanit.

“Është një nga sulmuesit më pjellor në vend, nëse nuk merret parasysh kategoria… Numrat e tij janë vërtet mbresëlënës”

Disa nga ndeshjet në fjalë nuk ishin të gjitha 11 kundër 11.

Dhe sigurisht niveli i kundërshtarit kundër të cilit ai ka luajtur ka të ngjarë të jetë më i ulët duke pasur parasysh grupmoshën në të cilën ai luan.

Por statistikat janë tronditëse megjithatë.

Camarda ka rritur një grupmoshë këtë sezon – duke luajtur në kampionatin kombëtar U -15 A/B.

Ai tani po luan me fëmijët e lindur në 2007 dhe jo në 2008 kur ka lindur vete.

Dhe një nga shokët e tij të rinj të ekipit eshte Denzel Miguel Viana Seedorf, djali i legjendes Clarence Seedorf.

U -15 fituan ndeshjen e tyre më të fundit – duke mposhtur Veronën me dy golat e Camarda.

Luan me Milanin që nga viti 2014 dhe praktikisht ka “lindur” atje.
E do futbollin më shumë se çdo gjë tjetër, gjaku kuqezi rrjedh në venat e tij dhe është krenar që është pjesë e ekipit të tij të preferuar.

Potenciali i tij fizik është kryesisht për shkak të praktikës së “King Boxing” i cili i garanton shpejtësi dhe më rezistencë në lëvizjet e tij me një formë fizike gjithmonë të shkëlqyer.
Francesco Camarda, i lindur më 10/03/2008, është një sulmues që bën lojën ajrore dhe aftësitë fizike fuqinë e tij!

Mendjemprehtësia e tij para portës dhe udhëheqja e tij e lejuan atë të ngjitej në hierarkinë brenda ekipeve të të rinjve, deri në atë pikë sa të arrinte tashmë në U-15 vetëm 13 vjeç!

Vetëm vitin e kaluar dëgjuam një përrallë të ngjashme me yllin e Borussia Dortmund, Youssoufa Moukoko.

Moukoko është lojtari më i ri në historinë e Bundesligës dhe Ligës së Kampionëve-duke bërë debutimin e tij të lartë në Gjermani një ditë pasi mbushi 16 vjeç në Nëntor pasi liga rregulloi rregullat për të lejuar debutimin e tij në ekipin e parë.

Ai shënoi golin e tij të parë në moshën 16 vjeç dhe 28 ditë në debutimin e tij të plotë për të thyer rekordin për golashënuesin më të ri në Bundesliga.

Moukoko tërhoqi shumë vëmendje pas kohës së tij pjellore në akademinë e Dortmundit, duke shënuar 192 në vetëm 123 paraqitje.

Sulmuesi filloi stërvitjen e ekipit të parë në janar 2020 dhe shënoi 13 gola në katër paraqitje U19 në fillim të këtij sezoni përpara se t’i bashkohej ekipit të Lucien Favre.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu