THE SUN: Dalot-Milan, Pioli ka vendosur! Nisin bisedimet me Manchester United: shifrat

Në fund të merkatos së verës 2020, Milani vendosi bast për Diogo Dalot, i cili u largua nga Manchester United në huazim.

Një goditje në minutën e fundit, por shumë e dobishme për kuqezinjtë. Dalot aktualisht është alternativa e parë dhe e vetme në korsitë e krahëve të mbrojtjes (bashkë me Kalulu), si të djathtë ashtu edhe të majtë.

Një futbollist i ri (i lindur në 1999) që di të përshtatet me sisteme të ndryshme të lojërave.

Diogo Dalot (@DalotDiogo) | Twitter

Edhe nëse performanca e portugezit në përgjithësi nuk është ende plotësisht shembullore, ka nga ata që thonë se Pioli është shumë i kënaqur me Dalot.

Zbulimi për të ardhmen e Dalot vjen nga faqet e tabloidit britanik The Sun.

Duket se Milani është plotësisht i bindur që të përqëndrohet në mbrojtësin 21-vjeçar në të ardhmen, në mënyrë që të përpiqet të negociojë blerjen e tij përfundimtare nga United.

Nuk ka asnjë klauzolë të lidhur me një shpërblim në favor të Milanit mbi marrëveshjen aktuale të huazimit, kështu që klubet së shpejti do të duhet të ulen në tryezë për të negociuar këtë opsion.

Manchester United fans send message to Diogo Dalot after goal and assist  for AC Milan - Manchester Evening News

Britanikët po kërkojnë 15 milion paund (rreth 17 milion euro) për ta shitur përfundimisht Dalot. Milani do të përpiqet të punojë në javët e ardhshme për të ulur kërkesat.

Manchester duket se nuk është interesuar për ta kthyer Dalot në skuadër. Trajneri Solskjaer në fakt përqendrohet shumë te Ëan-Bissaka si mbajtës i korsisë së djathtë në mbrojtje, ndërsa në të majtë ai ka një zgjedhje të gjerë midis Shaë, Telles dhe Ëilliams.

Deri më tani Dalot në sezonin e tij të parë italian me Milan ka zhvilluar 16 paraqitje zyrtare të pasuruara me një gol dhe dy asistime fituese.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu