Thauvin opsion i mundshëm: skenari i L’Equipe dhe situata

Opsioni Florian Thauvin për Milanin nuk ka kaluar ende dhe mbetet në fokus. Sulmuesi francez shihet ende si një objektiv i mundshëm për sezonin e ardhshëm.

Gazeta sportive transalpine L’Equipe shkruan sot se rinovimi i kontratës së Thauvin me klubin e tij, Olympique Marseille, duket se është gjithnjë e më larg. Veçanërisht në dritën e lajmeve të fundit.

Duket se Thauvin ka diktuar kushtet e tij për të rinovuar me OM. Sulmuesi i lindur në 1993 do të donte një marrëveshje afatgjatë (të paktën pesë vjet) dhe me një pagë shumë të lartë.

Kushte që vështirë se Marseille do të përpiqet të plotësojë, duke pasur parasysh problemet ekonomike që kanë lindur në klub pas urgjencës së Coronavirus.

Nga Franca, pra, bëjnë me dije se si pretendentët për kartonin e Thauvin janë ende duke ndjekur situatën, duke pasur parasysh që 27-vjeçari do të largohet.

Kontrata e tij aktualisht skadon në qershor 2021. Milani është gjithmonë i interesuar për futbollistin e talentuar, i cili mund të përdoret si sulmues anësor dhe si sulmues qendror.

Por kuqezinjtë nuk janë të vetmit në gjurmët e Thauvin. Edhe Napoli mund ta mendojë, veçanërisht nëse do të kishte shitje në sulm në fund të sezonit aktual.

Pa harruar asnjë referencë nga Premier League angleze për Thauvin, i cili në fakt kishte veshur fanellën e Newcastle në të kaluarën, por pa shumë fat.

Numrat dhe karriera e Thauvin flasin për të: dhjetë paraqitje në ekipin kombëtar, me të cilat ai triumfoi në Kupën e Botës 2018.

Por gjithashtu 227 ndeshje në Ligue 1 me 80 gola. Jo keq për një nga lojtarët më të shpejtë dhe më teknikë në kampionat.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu