Tema e politikës dhe sportit: yjet e NBA kundër Ibrahimovic, dalin në mbrojtje të LeBron

Lufta e hapur midis sulmuesit të Milanit, Zlatan Ibrahimovic, dhe yllit të Los Angeles Lakers, LeBron James, duket se është përshkallëzuar pas deklaratave të reja të futbollistit suedez, ku sulmoi edhe një herë përfshirjen politike të basketbollistit.

Kritikat e para të Ibrahimovicit ndaj katër herë “NV MVP” morën përgjigje shpejt nga vetë LeBron dhe yje të tjerë të NBA, si Enes Kanter. Lojtari i lindur në Turqi, pjesë e Portland Trail Blazers, i kujtoi suedezit se beteja e James është kundër shtypjes dhe padrejtësisë.

“Persekutimi, shtypja dhe qasja e diktatorëve… ‘Black Lives Matter’ nuk është një deklaratë politike, ne po flasim kundër shtypjes. Në SHBA i quajmë liri të shprehjes”, – tha Kanter, shumë i identifikuar me luftën politike për betejën e tij të veçantë.

Baron Davis, gjithashtu doli në mbrojtje të LeBron, megjithëse mesazhi i tij ishte pak më i ashpër për futbollistin: “Zlatan, mbajeni budallallëkun tuaj jashtë LA Galaxy, merr frymë gjithsesi. Dhe ju si ‘memec i djallit’, shikoni atë vështrim të vjedhur të Zoohan dhe ia ktheni Sandler. Tani le të flasë mbreti James!!!!”

Zlatan tregoi se nuk frikësohet, madje përfitoi nga prania në Festivalin e Sanremos, ku do të jetë pjesë e jurisë, për të akuzuar sërish LeBron: “Racizmi dhe politika janë gjëra të ndryshme. Sportistët bashkojnë botën, politika e ndan atë. Të gjithë janë të mirëpritur në mjedisin tonë, pa marrë parasysh se nga vijnë. Ne bëjmë gjithçka për t’i bashkuar njerëzit”.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu