TË VËRTETAT E GAZIDIS: Çfarë Rangnick thoni, u dashurova me Pioli pas kësaj ndeshje. Maldini unik”

Nuk është sekret që Ivan Gazidis mendoi për Ralf Rangnick si një figurë të cilit do t’i besohej stoli dhe zona sportive e Milanit. Kishte kontakte, por në fund nuk u arrit asnjë marrëveshje.

CEO kuqezi preferoi të vazhdojë të besojë te Stefano Pioli, duke konfirmuar që projekti filloi me të dhe çiftin menaxherial Maldini-Massara.

Një zgjedhje e saktë është të zgjedhësh vazhdimësinë në vend që të bësh një revolucion që do të sillte shumë ndryshime dhe pasiguri.

Gazidis në një intervistë dhënë Sky Sport u pyet gjithashtu në lidhje me çështjen Rangnick, e cila për muaj të tërë zuri lajmin në lidhje me Milanin: “Për mua vendimi ishte i hapur, unë gjithmonë ia kam thënë Stefanos dhe ai e kuptoi atë. Zgjedhja duhet të bazohet në meritat sportive, është gjithmonë në këtë mënyrë sidomos në një klub të madh.

Gjëja që më habiti është qëndrimi i Stefano në fushë. Një qasje shumë moderne, e cila përqafon talentet e reja që kemi marrë.

Përdor analiza, të dhëna, video… Ai e kupton se si ka evoluar futbolli.

Në derbin e humbur një vit më parë kundër Interit pamë një lojë që na dha besim në punën e tij, ne e kuptuam se mund të ishte zgjedhja e duhur”.

CEO ka shpenzuar fjalë shumë të rëndësishme për Pioli, me të cilin madje thotë se është i dashuruar: ”Ai është një person shumë inteligjent. Ai menjëherë e kuptoi që jemi nën presion, ai erdhi në një kohë të vështirë.

Gjëja që më bëri përshtypje është se ai u përqendrua në punë, pa u ankuar dhe pa u kushtuar vëmendje thashethemeve. Me punën e tij ai i ka dëshmuar të gjithëve se ka aftësinë për të menaxhuar një ekip të rëndësishëm. Jam i dashuruar me Stefano”.

Gazidis gjithashtu konfirmoi se marrëdhënia me Paolo Maldini nuk ka qenë gjithmonë e lehtë, por për disa muaj ka pasur përmirësime të qarta dhe tani menaxhmenti është vërtet i bashkuar: “Kulturë dhe gjuhë e ndryshme, nuk ishte e lehtë. Ne po rritemi tani, marrëdhëniet tona janë shumë të forta dhe ekziston një unitet që mund të shihet si në klub ashtu edhe në ekip.

Kjo është e rëndësishme, por jo gjithmonë jemi dakord. Paolo përfaqëson klubin, ai është Milani dhe historia e tij. Të gjithë e dinë këtë, por kjo nuk është arsyeja pse unë e zgjodha atë. Unë shoh diçka të veçantë tek ai.

Ai është një njeri me vlera, modern, i përulur, me dëshirë për të mësuar dhe menduar për ekipin. Shpresoj që të qëndrojë në planin afatgjatë, nuk shoh ndonjë limit për Maldinin. Është i veçantë te Milani”.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu