“Te Milani mund të ndryshoj karrierën time! Jam te më të fortët. Tani e kuptoj pse ky ekip nuk ndalet”

Në konferencën për shtyp të prezantimit të tij, Soualiho Meïte foli për Milanin, debutimin, ambjentin, grupin, Ibrahimovic, trajnerin Pioli dhe shansin e tij.

A ndiheni si një mesfushor mbrojtës?

“Një mesfushor duhet të dijë si mbrojtjen ashtu edhe sulmin. Më pëlqen të luaj kështu, më pëlqen të luaj shumë topa”.

Çfarë grupi gjetët?

“Unë menjëherë ndjeva kompaktësinë e grupit, ne flasim shumë dhe më pëlqeu shumë. Në Cagliari më pëlqeu se si hyra në fushë”.

A është momenti më i mirë i karrierës tuaj?

“Milani është skuadra më e fortë me të cilën kam luajtur. Ka shumë kampionë, Ibra bën gjëra mahnitëse në moshën 40 vjeç. Unë jam i ri dhe duhet të bëj gjithnjë e më shumë”

A është ky një shans i madh për ju?

“Po sigurisht. Milani është një ekip i shkëlqyeshëm, nëse bëj mirë mund të ndryshoj karrierën time. Këto muaj do të jenë shumë të rëndësishëm”

Çfarë ka shkuar keq gjatë javëve të fundit në Torino?

“Në Torino gjërat nuk po shkonin mirë, ne fituam pak. Nga pikëpamja mendore nuk ishte e lehtë”.

Nga kush jeni frymëzuar?

“Më pëlqejnë shumë mesfushorë. Shikoj më të fortët si Pirlo, Modric dhe Yaya Touré. Shikoj videot që të përpiqem të mësoj sa më shumë”

Si ishte ndikimi me Pioli?

“Më pëlqen shumë mënyra e tij e të luajturit. Ai dëshiron që ne të luajmë gjithmonë përpara, është e rëndësishme për një mesfushor si unë”

Pse zgjodhët numrin 18?

“Kur fillova futbollin ishte numri im i parë, kështu që e zgjodha përsëri sepse ishte mirë për mua”

Ju tashmë e njihnit mirë Kessie …

“Është e rëndësishme të njohësh dikë si Franck që do të më ndihmojë të përshtatem më mirë”.

Çfarë mendoni për grupin kuqezi?

“Gjëja e parë që ndjeva kur arrita ishte kompaktësia e grupit. Unë menjëherë u ndjeva brenda ekipit. Me një grup si ky mund të bësh gjëra të mëdha”.

Cilat janë ndryshimet midis Pioli dhe Giampaolo?

“Ata kanë ide të ndryshme. Nuk mund të them nëse njëri është më i mirë se tjetri, ata kanë mënyra të ndryshme për të parë gjërat. Më pëlqen shumë mënyra e të luajturit të Piolit”

Meité, esordio vittorioso con il Milan: venti minuti convincenti per il  francese

Çfarë mesfushori jeni ju?

“Në futboll ka konkurrencë. Unë vetëm duhet të mendoj të punoj mirë dhe fort. Unë duhet të jem gjithmonë i gatshëm dhe të përpiqem të fitoj pozicionin fillestar”.

Çfarë keni ndjerë kur keni dëgjuar për Milanin?

“Unë isha shumë i lumtur. Klube të tjera po më kërkonin, por kur dëgjova për interesin e Milanit doja të vija këtu menjëherë”

Kur e kuptuat që mund të arrini me të vërtetë te Milani?

“Ishte para ndeshjes së kampionatit. Agjenti im më thirri dhe më tha që duhej të flisnim me Maldinin. Nga ai moment e kuptova se mund të arrija te Milani”

Karakteristikat e tua?

“Unë i njoh mirë karakteristikat e mia. Në këtë ekip të gjithë lëvizin shumë dhe kjo më pëlqen shumë. Unë nuk i njoh shokët e mi shumë mirë, por që nga seanca e parë stërvitore u ndjeva rehat menjëherë.

Futbolli është si një gjuhë, nëse e kuptoni. Gjithçka është në rregull “.

Kush është ai që ju ka bërë më shumë përshtypje deri më tani?

“Të gjithë luajnë mirë për mendimin tim”.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu